Zapalenie żył – przyczyny, objawy, leczenie
Żyły są jednymi z najistotniejszych narządów w ludzkim organizmie. Transportują krew, limfę oraz produkty przemiany materii do każdej części ciała i umożliwiają dotlenienie oraz odżywienie każdego organu. Z tego powodu niezwykle istotne jest, aby utrzymać je w zdrowiu jak najdłużej, choć nie zawsze jest to możliwe. Jednym z najczęściej występujących schorzeń, częściej dotykających Panie niż Panów, jest zapalenie żyły. Jak przebiega choroba i czy można zapobiec jej rozwojowi?
Zapalenie żył – co to?
Odpowiedź na pytanie, czym jest zapalenie żył, nie jest jednoznaczna, ponieważ wyróżnia się zapalenie żył głębokich oraz powierzchownych, a przebieg obu schorzeń może się różnić. Ogólnie chorobę określa się jako stan zapalny żyły (zazwyczaj kończyn dolnych, choć może także dotyczyć kończyn górnych), powstały w wyniku częściowego lub całkowitego zmniejszenia jej drożności w wyniku powstałego skrzepu. Najgroźniejsza jest sytuacja, w której chory nie ma świadomości schorzenia, a skrzep oderwie się od ściany naczynia i wraz z krwią powędruje do płuc lub mózgu. Zagrożone jest wówczas życie pacjenta, a stan ten wymaga pilnej pomocy medycznej.
Zapalenie żył przyczyny
Przyczyną powstawania zapalenia żył są skrzepy, które powstają na skutek zaburzeń w przepływie krwi w naczyniach. Na zaburzenia przepływu ma z kolei wpływ bardzo dużo innych czynników, między innymi nadwaga, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu oraz długie przebywanie w pozycji siedzącej. Do czynników przyspieszających powstawanie zakrzepów w żyłach zalicza się także przewlekłe stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej oraz przebywanie w pozycji leżącej przez dłuższy czas, na przykład w wyniku choroby czy po wypadkach i operacjach. Zdarza się także, że ustalenie przyczyny schorzenia jest niemożliwe, a jego rozwój następuje bardzo szybko – stan chorego może się pogorszyć właściwie z godziny na godzinę.
Zapalenie żył objawy
Objawy zapalenia żył różnią się w zależności od tego, czy pacjent ma do czynienia z zapaleniem żył powierzchownych czy głębokich. W tym pierwszym wypadku, najczęściej problem zaczyna się od żylaka (zwykle na łydce), który staje się coraz bardziej widoczny i wypukły. Następnie naczynie staje się bardziej czułe i zaczyna boleć, skóra staje się ciepła, zaczerwieniona i wrażliwa na dotyk. Brak interwencji medycznej prowadzi do narastania dolegliwości, mogą nawet wystąpić problemy z poruszaniem się. Co istotne, nieraz zdarza się, że choroba latami rozwija się bezobjawowo, dlatego należy zawsze leczyć żylaki, a w razie podejrzenia problemów z przepływem krwi, umówić się na wizytę do flebologa.
Zakrzepica żył głębokich objawia się nieco inaczej. Najczęściej dotknięte schorzeniem są naczynia zlokalizowane w udach i podudziu, a do występujących symptomów zalicza się duży i ciepły obrzęk, który nieraz dotyczy nawet całej kończyny oraz ból przy grzbietowym zginaniu stopy podczas leżenia oraz chodzenia. Ten rodzaj zapalenia ma znacznie bardziej dynamiczny przebieg niż zakrzepica żył powierzchownych i wymaga pilnej interwencji medycznej.
Zapalenie żył – leczenie
Informacji na temat tego, co pomaga na zapalenie żył, można znaleźć mnóstwo, jednak większość leków jest jednak przepisywanych przez lekarza. Najczęściej wybierane, łagodzące zapalenie żył leki, to heparyna drobnocząsteczkowa oraz doustne środki przeciwkrzepliwe, których zadaniem jest ograniczenie liczby zakrzepów i poprawa przepływu krwi przez naczynia. Dodatkowo, mogą być stosowane maści, kremy oraz żele, które łagodzą objawy wywołane przez powierzchowne zapalenie żyły. W sytuacji, gdy powyższe metody zawiodą, należy rozważyć leczenie chirurgiczne, ponieważ schorzenie może postępować i pogarszać komfort życia chorego.
Lekarz, podejmując decyzję o tym, jak leczyć zapalenie żył, powinien najpierw wykonać niezbędne badania, które pozwolą ocenić stopień zamknięcia światła naczynia oraz różnicować zapalenie żył głębokich od powierzchownych. Do najczęściej wykonywanych badań należy USG Doppler, które pozwala określić kierunek i prędkość przepływu krwi oraz angiografię, która przy pomocy promieni rentgenowskich ocenia funkcjonowanie układu krwionośnego.