Łapacze snów – znaczenie i symbolika

Łapacze snów to starożytne symbole wywodzące się z tradycji rdzennych Amerykanów. Aby oprzeć się wpływowi złych duchów, Indianie stworzyli specjalny amulet, nazywając go łapaczem snów. Od tego czasu łapacz nie stracił na swojej popularności, co więcej zdobył ogólnoświatową popularność. Do dziś można go znaleźć w wielu domach, jednakże, na czym opierają się znaczenia i symbolika stojące za łapaczem snów?

 

Znaczenie łapacza snów

Początkową „misją” symbolu była ochrona mieszkania przed złymi snami. Indianie wierzyli, że w nocy w powietrzu unoszą się dobre sny i koszmary. Obręcze do łapaczy snów zaprojektowane zostały w taki sposób, aby działały jak swego rodzaju filtr, przekazujący dobre wizje i powstrzymujący te złe. Koszmary, raz złapane w pajęczynę, zostają zniszczone, a dobre prześlizgują się przez pióra talizmanu, docierając do śpiącej osoby.

Proces tworzenia łapacza snów jest prosty. Jako materiał wyjściowy wykorzystano cienkie gałązki wierzby. Następnie są one uginane, nadając mu kształt owalnej lub okrągłej obręczy. Kolejnym etapem jest przyczepienie nitek tworzących sieć do siedmiu lub ośmiu punktów na obręczy i rozciągnięcie na całej powierzchni, imitując tym samym wygląd pajęczyny. Końcowym etapem jest przywiązanie do talizmanu ptasich, przeważnie orlich piór. Po wszystkim gotowy łapacz snów dekorowany był czasami ozdobnymi koralikami, muszelkami i kamieniami.

Znaczenie koralików w łapaczu snów jest dla wielu historyków przedmiotem kontrowersji. W niektórych kulturach uważa się, że jest to uosobienie pająka strzegącego sieci. Inni twierdzą, że koraliki są fizycznymi magnesami, mającymi jakoby przyciągnąć dobre sny.

Liczba punktów na łapaczu snów ma znaczenie symboliczne:

 • 13 punktów na obręczy łapacza snów odpowiada 13 fazom księżyca;
 • 8 punktów nawiązuje do wizerunku kobiety pająka w starożytnych wierzeniach Indian;
 • 7 punktów reprezentuje liczbę proroctw;
 • 6 punktów symbolizuje orła, święte zwierzę rdzennych Amerykanów;
 • 5 punktów odpowiada pięcioramiennej gwieździe, mającej właściwości magiczne.

Niektóre z łapaczy snów mają krzyż na środku sieci, symbolizujący Cztery Święte Kierunki. Krzyżowe łapacze przyciągają pozytywną energię z bezmiaru wszechświata.

 

Historie powstania łapaczy snów

W języku przedstawicieli plemienia Ojibwe „łapacz snów” brzmi mniej więcej jak „asabikeshiinh” (dosłownie tłumaczone jako „pająk”). Według legendy, na Ziemi żyła kobieta o pajęczym odwłoku niosząca imię Asibikaashe, która opiekowała się ludźmi.

Wraz ze wzrostem populacji na świecie było jej coraz trudniej zaopiekować się mieszkańcami Ziemi. Z tego powodu zwróciła się o pomoc do kobiet z plemienia Ojibwe, które zaczęły wyplatać specjalne obręcze z gałązek wierzbowych i naciągać na nie pajęczyny. Kobiety następnie zawieszały talizmany nad łóżeczkami dzieci, chroniąc je przed złymi snami.

Druga z historii, oparta na legendach plemienia Lakoty opowiada o spotkaniu duchowego przywódcy plemienia z duchowym mentorem Iktomi, który przybrał postać pająka. Iktomi wzięła od starszego wierzbową obręcz do łapacza snów i zaczęła tkać na nim pajęczynę. W tym samym czasie pająk powiedział przywódcy o siłach dobra i zła, zapewniając, że ten talizman ma zdolność oddzielania dobra od zła. Od tamtego czasu lud Lakota używa łapaczy snów na co dzień.

 

Czy łapacz snów jest niebezpieczny?

Zastanawiając się nad znaczeniami łapaczy snów, można odnieść wrażenie niepokoju, w końcu, skąd wiadomo, dokąd idzie negatywna energia, uwięziona w sieci łapacza snów? Należy pamiętać, iż sami nadajemy przedmiotom w domu określone znaczenie.

Myśli, emocje, wibracje, które wnosimy do naszego domu, ustalają nastrój i energię określonym wektorem. Obręcze do łapaczy snów z nićmi nie mogą sprowadzić zła na człowieka wbrew jego woli. Jeśli w domu panuje atmosfera harmonii i dobrego nastroju, łapacz snów tylko wzmocni efekt dobroci i dobrego samopoczucia.

 

Łapacze snów i znaczenie kolorów

Znaczenie i funkcje łapacza snów mogą się różnić w zależności od koloru talizmanu:

 • Biały – pomaga się zrelaksować, napełnić duchową siłą podczas medytacji;
 • Czarny – równoważy energię w przestrzeni;
 • Czerwony – pobudza apetyt i poprawia nastrój, lepiej umieścić taki talizman w kuchni, jadalni, na tarasie;
 • Żółty – aktywuje twórczą energię, warto zawiesić go w pracowni, biurze, warsztacie;
 • Niebieski – pomaga wzmocnić determinację, symbolizuje sukces;
 • Niebiesko-biały – pozwala maksymalnie zrelaksować się w godzinach odpoczynku;
 • Zielony – utrzymuje spokój ducha, pomaga przywrócić harmonijne relacje z innymi;
 • Pomarańczowy – sprzyja nawiązywaniu stabilnych relacji w biznesie, instalowany w salach konferencyjnych i biurach firm.

 

Łapacz snów – filtr negatywnej energii

Łapacz snów to skuteczny talizman, który nie tylko chroni przed negatywnością, ale także pomaga osiągnąć równowagę umysłu i ciała. Spróbuj zawiesić łapacz snów jak najwyżej, aby uzyskać więcej naturalnego światła. Padające na obręcz łapacza snów światło pomaga oczyścić talizman z nagromadzonego negatywu i przygotować go do dalszego użycia.