Jak ozdobić ściany w salonie?

Salon to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w każdym domu. Odpowiednio zaaranżowany potrafi zachwycić zarówno gości, jak i domowników. Podczas tworzenia charakteru wnętrz niezwykle ważną rolę odgrywają ściany. Ich powierzchnia stanowi doskonale tło dla różnych akcesoriów i dekoracji, ponadto same mogą stać się dominantą definiującą styl i kompozycje aranżacji. Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak ozdobić ściany w salonie. Istnieje wiele unikatowych rozwiązań, którymi warto się zainspirować. 

Jak zagospodarować ściany w salonie?

Poziome powierzchnie stanowią dodatkową przestrzeń, na której można zamocować liczne dekoracje oraz niezbędne elementy wyposażenia w postaci wiszących regałów, półek czy zegarów. Odpowiednie rozmieszczenie przedmiotów nada wnętrzu pożądanego wydźwięku. Charakter salonu w zależności od preferencji domowników może nabrać dynamizmu lub harmonii. Właśnie dlatego ściany powinny być adekwatnie zagospodarowywane i urozmaicane. Warto jednak pamiętać o pozostawieniu wolnych powierzchni, które optycznie powiększą pomieszczenie. Takowe ściany mogą odznaczać się subtelną kolorystyką lub wyrazistym wzorem podkreślającym całą kompozycję. Decydując się na zdobienie jednolitych ścian w salonie, warto wziąć pod uwagę nowoczesne rozwiązania, jakimi są tapety oraz maty dekoracyjne

Co wybrać na ściany w salonie? 

Chcąc ozdobić całą ścianę lub jej duży fragment można dokonać wyboru tapety, lub maty dekoracyjnej. Na rynku dostępnych jest wiele tapet posiadających interesujące wzory. Są one dobrą opcją przy zakrywaniu całych poziomych powierzchni. Do wnęk lub wyróżniających się części ścian, warto jednak zastosować maty dekoracyjne. Są to panele o różnych wymiarach, które można zakupić według własnych potrzeb i preferencji. Istnieje wiele interesujących motywów sprawdzających się w wybranych aranżacjach. Są to wzory imitujące płytki, tkaniny, kruszywa, a nawet lustra. Maty te w doskonały sposób urozmaicają kompozycję salonu, wyróżniając jego dominujące fragmenty. Są one niepowtarzalnym wyborem dla osób poszukujących odważnych, a przy tym subtelnych ozdób. 

Jak udekorować ściany w salonie?

Ściany mogą pełnić zarówno funkcję użytkową, jak i dekoracyjną. Z tego powodu należy dobierać estetyczne dodatki, które pozwolą na stworzenie nowych przestrzeni do przechowywania różnych przedmiotów. Mogą to być półki i regały o geometrycznych wzorach ożywiających charakter założenia. W zależności od dominujących we wnętrzu materiałów warto wybierać powierzchnie o drewnianej lub laminowanej, gładkiej strukturze. Inną dekoracją o eleganckim i statecznym charakterze jest zegar. To praktyczna ozdoba ścienna dostosowana do rustykalnych i nowoczesnych kompozycji. Zegar może stanowić najważniejszy punkt na poziomej powierzchni lub być jednym z wyróżniających się na niej elementów. Unikalnymi ozdobami są także obrazy. Ich poważny, a przy tym dostojny nastrój wprowadza do salonu wyważoną stateczność.

Niezwykle ważne jest również obramowanie dzieł sztuki. Eleganckie ornamenty sprawdzą się w każdym pomieszczeniu utrzymanym w stylu glamour, natomiast proste, jednolite wzory lub surowe ramy płócien będą doskonale wyglądać w industrialnych wnętrzach. Podczas dekorowania ścian w salonie, warto pamiętać o fotografiach. Rodzinne zdjęcia wyróżnią się na tle pozostałych dodatków, podkreślając tym samym bliskość domowników i niesamowitą więź między nimi. Fotografie mogą także przedstawiać ważne wydarzenia, które kojarzą się z przyjemnymi sytuacjami. Krajobraz, natura lub innowacyjne konstrukcje to równie ciekawe motywy przewodnie ukazujące zainteresowania i pasje członków rodziny. Ozdabianie ścian to niebagatelne zadanie. Wybierając wyjątkowe rozwiązania, warto kierować się własną koncepcją, z jaką projektuje się przestrzeń. Kolor farb, motyw tapet oraz mat dekoracyjnych, a także wygląd towarzyszących elementów powinien komponować się z panującą w salonie stylistyką, tak aby nie zaburzać jej wyglądu. Odpowiedni i precyzyjnie przemyślany projekt zapewnia niesamowity efekt końcowy tworzonej aranżacji.