Usuwanie tatuażu – czy boli? Wszystko co musisz wiedzieć przed zabiegiem!

Wszyscy, którzy decydują się na wykonanie tatuażu, zdają sobie sprawę, że jest to ozdoba na całe życie. Zdarza się jednak, że wzór przestaje się podobać, zaczyna wyglądać nieestetycznie lub przywołuje negatywne wspomnienia – w takiej sytuacji z pomocą przychodzi między innymi laser, który pozwala na całkowite lub przynajmniej częściowe usunięcie niechcianego rysunku ze skóry. Oto wszystko, co musisz wiedzieć przed usunięciem tatuażu.

Na czym polega usuwanie tatuażu?

Tatuaż można usuwać kilkoma sposobami, jednak najczęściej w tym celu stosuje się laser. Jego działanie polega na rozbijaniu obecnego w skórze właściwej tuszu na mniejsze cząsteczki, które są następnie samoistnie wydalane przez organizm. Za proces usuwania molekuł odpowiadają makrofagi, których zadaniem jest oczyszczanie ciała z toksyn i martwych komórek – to właśnie dzięki ich pracy, wytatuowana skóra potraktowana laserem stopniowo łuszczy się, a niechciany wzór blednie. Usuwanie tatuażu w Gdyni jest procesem wieloetapowym, tak więc wyłącznie seria kilku zabiegów może przynieść oczekiwane efekty. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że u posiadaczy bardzo jasnej karnacji całkowite usunięcie tatuażu może okazać się problematyczne, a wzór zostanie jedynie rozjaśniony.

Jak się przygotować do usunięcia tatuażu?

Usuwanie tatuażu w Gdyni, podobnie jak samo tatuowanie, wymaga odpowiedniego przygotowania. Skóra pokryta tuszem nie powinna być opalona oraz dotknięta zmianami chorobowymi – bielactwo, łuszczyca czy trądzik to schorzenia, które dyskwalifikują do przeprowadzenia zabiegu. Przed sesją nie należy pić alkoholu, zbyt dużej ilości kawy oraz zażywać leków rozrzedzających krew. Skóra, która ma być poddana działaniu lasera, nie powinna być pokryta żadnymi kosmetykami, na przykład balsamami lub kremami, także tymi z filtrami UV. Odbycie sesji laserowego usuwania tatuażu także wiąże się z pewnymi ograniczeniami, wymaga bowiem około 3 tygodniowej rekonwalescencji. W tym czasie należy ograniczyć ilość spożywanych używek oraz całkowicie zaprzestać korzystania z basenów, saun, a zwłaszcza kąpielisk publicznych.

Usuwanie tatuażu – czy boli?

Specjaliści zajmujący się usuwaniem tatuażu w Gdyni są zgodni co do tego, że laserowe usuwanie wzoru wywołuje nieprzyjemne doznania, choć wiele zależy od indywidualnej odporności na ból. Ci, którzy zabieg mają już za sobą, uważają, że działanie lasera wywołuje raczej kłucie lub pieczenie, a nie ból, jednak dyskomfort może być odczuwany nawet przez 2 – 3 dni po zakończeniu sesji. W trakcie zabiegu często stosuje się rozmaite metody schładzania skóry, jak na przykład zimne kompresy lub żele chłodzące, jednak zazwyczaj przynoszą one jedynie tymczasową ulgę.

Czy warto usunąć tatuaż?

Laserowe usuwanie tatuażu, jak każdy zabieg, ma swoje wady i zalety. Decydując się na rozjaśnienie wzoru, warto wziąć pod uwagę, że działanie lasera wywołuje tylko tymczasowy dyskomfort, a noszenie na ciele niechcianego wzoru może przyczyniać się do pogorszenia samopoczucia i obniżenia samooceny. Również wykonanie tzw. coveru, czyli nowego tatuażu przykrywającego stary, często okazuje się mniej skuteczne niż całkowite zlikwidowanie wzoru.