Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu domu?

Planując swój wymarzony dom, chcemy, aby był o funkcjonalny, ale też dobrze się prezentował z zewnątrz i wewnątrz. Dlatego należy dobrze zaplanować, jak mają wyglądać w nim poszczególne pomieszczenia. Nie można też zapominać o przemyśleniu wyboru rozwiązań, które powinny zostać zastosowane. Dlatego warto w tym przypadku skorzystać z pomocy specjalistów w tej dziedzinie. Fachowcy pomogą nam w tym, aby dom stał się jak najbardziej funkcjonalny, a zarazem prezentował się znakomicie.

Projekt domu – na co zwrócić uwagę przy jego tworzeniu?

Na początku trzeba dokładnie zastanowić się, jaką powierzchnię ma mieć ten dom. Z jednej strony w rozważaniach należy uwzględnić ewentualne powiększenie rodziny, z drugiej jednak trzeba racjonalnie przemyśleć wielkość budynku, ponieważ koszty utrzymania cały czas rosną. Warto mieć na uwadze to, że taki dom stanowi dość kosztowną inwestycję również wtedy, gdy budowa już się zakończy. Dlatego warto wziąć pod uwagę też sytuację, że możemy mieć kiedyś bardzo ograniczony budżet. Większość Polaków w tej chwili decyduje się na budowę domów o powierzchni pomiędzy 100 a 150 metrów kwadratowych. Taki metraż wystarczy dla pięcioosobowej rodziny.

Następnie należy zdecydować się, czy chcemy dom parterowy, czy ma mieć dodatkowe piętra. Pierwsze rozwiązanie jest łatwiejsze w użytkowaniu. Ponadto w czasie ich budowy nie trzeba na przykład stawiać wzmacnianych ścian. W budynku, gdzie nie występują schody poruszanie się w każdym wieku jest o wiele prostsze, co stanowi istotny aspekt w przypadku starszych ludzi.

Piętrowy budynek z kolei jest o wiele łatwiej osadzić na mniejszej posesji, dzięki czemu zostanie trochę więcej miejsca na podwórko. Wiadomo, że koszty budowy tego typu domu są wysokie, ponieważ trzeba jeszcze wygospodarować nieco przestrzeni klatkę schodową oraz środków na wykonanie schodów.

Bardzo ważną kwestią jest też to, czy budujemy dom z piwnicą, czy bez niej. Posiadając to pomieszczenie, mamy dodatkowe miejsce do schowania różnych rzeczy bądź na umieszczenie pieca. Dzięki niej uniesiemy dom ponad powierzchnię ziemi, dzięki czemu utrzymanie odpowiedniej temperatury stanie się łatwiejsze, ponieważ podłoga nie będzie mieć bezpośredniego kontaktu z ziemią. W domu parterowym jednak trudno wyobrazić sobie, aby można było wybudować piwnicę.

Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu domu, jeżeli chodzi o podział pomieszczeń?

Przede wszystkim trzeba podjąć decyzję, czy kuchnia ma być połączona z salonem, czy ma występować oddzielnie. Ten wybór należy dokładnie przemyśleć. W przypadku, gdy decydujemy się na zamknięte pomieszczenie, zapachy nie przenikną do salonu. Większość ludzi jednak łączy kuchnię z pokojem dziennym.

Pomieszczenia, w których będziemy spędzać sporo czasu, powinny znajdować się od strony południowej, ponieważ wtedy do tych pokoi dostaje się więcej światła. Przeważnie na północy lub wschodzie umieszcza się sypialnie, dzięki czemu dochodzi tam mało promieni słonecznych. To pozwoli nam na swobodniejszy odpoczynek.

Ponadto warto zapytać o poradę specjalistów od projektowania domów w Poznaniu, którzy wiedzą, jak dobrze rozmieścić pomieszczenia w domu.