Sposób układania kostki brukowej – najważniejsze informacje
Kostka brukowa charakteryzuje się nadzwyczajną wytrzymałością oraz odpornością na obciążenie, ścieranie lub niekorzystne warunki atmosferyczne. Dlatego jest tak chętnie wykorzystywana do utwardzania rozmaitych nawierzchni, tj. parkingi, ścieżki rowerowe czy podjazdy. Jednakże, aby mogła służyć latami, nie stwarzając żadnych problemów, musi zostać prawidłowo ułożona. Fachowcy zajmujący się montowaniem kostki brukowej w Międzyrzecu Podlaskim podpowiadają, co robić, żeby osiągnąć znakomite rezultaty.
Jak się przygotować do układania kostki?
Na początek należy zdecydować, jaki rozmiar i rodzaj kostki będzie najodpowiedniejszy do eksploatowanej nawierzchni. Gładkie elementy są z reguły mniej podatne na zabrudzenia, zaś te o chropowatej powierzchni wymagają dodatkowej impregnacji. Największą zaletą kostki brukowej jest brak konieczności stosowania mokrego spoiwa, co znacznie ułatwia jej układanie oraz ewentualną rozbiórkę.
Układanie kostki brukowej, Międzyrzec Podlaski – krok po kroku
- Wytyczenie terenu
Przed rozpoczęciem pracy warto wytyczyć i rozrysować sobie całą nawierzchnię, na której będzie ułożona kostka. Jest to szczególnie przydatne w przypadku nieregularnych kształtów. Pozwoli to wstępnie oszacować ilość potrzebnego materiału i krawężników. Do dokładnego wytyczenia oraz poziomowania nawierzchni służy poziomnica laserowa, a wykonywanie obliczeń ułatwiają specjalne kalkulatory.
- Korytowanie i osadzenie krawężników
Należy usunąć warstwy gruntu po obu stronach planowanej ścieżki lub dookoła placu na głębokości około 15-20 cm. Wykopaną ziemię można następnie wykorzystać na działce lub w ogrodzie. Dno wykopu musi być równe i mieć jednakową głębokość, aby możliwe było osadzenie krawężników. To właśnie one utrzymują kostkę w miejscu oraz zapobiegają jej rozsuwaniu się na boki pod wpływem nacisku. Standardowo w tym celu używa się gotowych elementów płytowych o wysokości 20 cm i długości ok. 50 cm.
- Podbudowa z kruszywa naturalnego
Stworzenie podbudowy to kluczowy element całego procesu. Składa się z kilku różnych warstw kruszyw naturalnych (tłuczeń, kliniec, mieszanka żwirowo-piaskowa) o grubości 15-40 cm. Każdy wysypany materiał powinien zostać zagęszczony za pomocą zagęszczarki wibracyjnej. Na koniec należy wykonać podsypkę z piachu, wysiewek kamiennych albo grysu. W celu stabilizacji efektu wykorzystuje się również cement, który wiąże ziarna piasku, chroniąc je przed wypłukaniem przez wodę.
- Układanie kostki
Na gotowym podkładzie układa się kostkę poprzecznymi rzędami. Należy pamiętać, by nie montować jej „na styk”, gdyż może to spowodować uszkodzenia krawędzi i warstwy licowej w wyniku napierania na siebie elementów. Ponadto warto mieć na uwadze, że kostki nieznacznie różnią się między sobą odcieniami, dlatego powinno się korzystać z produktów pochodzących z różnych palet lub partii produkcyjnych, by uzyskać symetryczny rozkład. Szczeliny pomiędzy kostkami wypełnia się suchym piaskiem płukanym albo drobnym gresem, które zapewnią nawierzchni trwałość i stabilność.
- Zagęszczenie
Zagęszczanie to bardzo ważny proces, niezbędny dla utrwalenia całego efektu. Dzięki niemu kostka równomiernie osiada, a powierzchnia jest równa. W tym celu należy ponownie użyć zagęszczarki z płytą wibracyjną po uprzednim zabezpieczeniu nawierzchni okładziną z tworzywa sztucznego. Wibrowanie powinno prowadzić się od zewnątrz do środka, a jednocześnie w kierunku poprzecznym. Proces ten należy powtórzyć kilkakrotnie, każdorazowo uzupełniając piasek w szczelinach. Na sam koniec kostkę można zabezpieczyć impregnatem, co zapobiegnie szybkiemu brudzeniu się elementów i ożywi ich barwę.
Układanie kostki brukowej – Międzyrzec Podlaski – podsumowanie
Nawierzchnia brukowa nie tylko efektownie się prezentuje, ale daje również gwarancję długoletniej niezawodności nawet w przypadku narażenia na niekorzystne działanie różnych czynników. Sam proces montowania elementów jest dosyć długotrwały i skomplikowany, dlatego warto skorzystać z usług specjalistów w temacie układania kostki brukowej. Międzyrzec Podlaski słynie z profesjonalistów, którzy świetnie zaopiekują się podjazdem lub parkingiem.