Profesjonalna dezynfekcja po zmarłych – co warto wiedzieć?

Dezynfekcja pomieszczenia po zmarłych jest bardzo ważnym elementem po śmierci człowieka. Ciało ludzkie pozostawione po zgonie w temperaturze pokojowej nawet parę godzin wydala z siebie niekorzystne bakterie, wirusy, grzyby i inne patogeny, które są niebezpieczne dla żywego organizmu człowieka. Te niewidoczne związki mogą prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych.

Dezynfekcja po zmarłych — Warszawa

Firmy specjalizujące się w profesjonalnym czyszczeniu pomieszczeń po zmarłych w Warszawie mają w swoich usługach oferty skierowane dla osób prywatnych, instytucji, zakładów pracy, miejsc publicznych.

W zależności od przyczyny śmierci stosuje się:

  • utylizację skażonych przedmiotów,
  • usuwanie śladów krwi i płynów ustrojowych,
  • demontaż podłogi,
  • dezynfekcja powietrza,
  • usuwanie wyposażenia.

Profesjonalna dezynfekcja po zmarłych nie polega na samym usuwaniu przedmiotów, ale przede wszystkim na oczyszczeniu powietrza, usunięciu jadu trupiego oraz innych trujących substancji wydzielających się w procesach gnilnych tkanki mięsnej. Z tego też powodu po znalezieniu zwłok, a przed przybyciem profesjonalnej ekipy sprzątającej, nie wolno otwierać okien, drzwi, zbierać i wyrzucać do koszy cywilnych przedmiotów znajdujących się w pomieszczeniu, gdzie przebywało ciało zmarłego. W przeciwnym razie możliwe jest narażenie na niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia innych osób.

Dlaczego czyszczenie pomieszczeń po zwłokach jest ważne? Objawy zakażenia jadem trupim

Jad trupi jest bardzo niebezpieczny dla żywego organizmu. Zakażenie może nastąpić trzema drogami: oddechową, pokarmową i krwionośną. Objawy zatrucia bardzo często mogą być mylone z przeziębieniem lub niestrawnością, gdyż występuje kaszel, duszności, biegunka, wymioty, gorączka, ból brzucha, ból głowy.

Sposoby zakażenia

Do zakażenia jadem trupim i pochodnymi związkami może dojść przez przebywanie ze zwłokami w tym samym pomieszczeniu, bezpośredni kontakt dotykowy. Pocałunek na pożegnanie podczas pogrzebu czy dotknięcie dłoni osoby zmarłej może być przyczyną poważnych powikłań zdrowotnych.

Inną drogą zakażenia jadem trupim może być noszenie odzieży po zmarłym, która miała z nim kontakt lub była w pomieszczeniu, w którym były zwłoki. Nawet poddana praniu nie pozbywa się substancji trujących. Taka odzież nadal pozostaje niebezpieczna dla osób żywych.

Kolejnym sposobem zakażenia jest przebywanie w pomieszczeniu osoby zmarłej. Nawet po posprzątaniu domowymi środkami czystościowymi, wywietrzeniu, umyciu mebli, okien, podłogi. Domowymi sposobami nie ma możliwości zneutralizowania niebezpiecznych związków.

Jakie są plusy profesjonalnej dezynfekcji po zmarłych? Warszawa

Bez względu na przyczynę śmierci, czy w pomieszczeniu po zmarłym są widoczne ślady krwi, wydzielin wewnętrznych, wymiociny, czy też takich śladów brak, sprzątanie po zmarłym za każdym razem powinno być przeprowadzane przez specjalistów z tej dziedziny. Wykorzystywane sprawdzone profesjonalne środki chemiczne, skutecznie neutralizują zapachy, jad trupi oraz inne patogeny. Tylko taki sposób czyszczenia pozwala na przywrócenie mieszkania czy pomieszczenia do ponownego, bezpiecznego użytkowania.