Jakie uprawnienia na podnośnik koszowy?
Kiedy ktoś chce wykonywać pracę przy użyciu podnośnika koszowego to musi zdobyć specjalne uprawnienia i nie mieć żadnych przeciwwskazań do pracy z nim. Tak naprawdę w tej chwili je się wykorzystuje w każdej gałęzi gospodarki, dlatego można łatwiej znaleźć pracę, gdy ma się uprawnienia na podnośniki koszowe. Wykorzystywane są one w logistyce, ale też w branży budowlanej, czy mogą też służyć do utrzymania porządku w mieście. Dlatego jest dość duże zapotrzebowanie na osoby, które przy ich użyciu miałyby na nich pracować. Osoby będące ich operatorami mogą liczyć na dobre wynagrodzenie oraz stabilne warunki pracy, bo można nimi wykonać wiele zadań.
Jakie uprawnienia na podnośnik koszowy trzeba mieć?
Tak naprawdę trzeba zacząć od tego, co trzeba zrobić, aby zdobyć uprawnienia na podnośnik koszowy. Przede wszystkim osoba chcąca być operatorem tych maszyn musi mieć skończone osiemnaście lat i powinna uzyskać zgodę od lekarza, że nie ma żadnych przeciwwskazań do pracy z udziałem tych urządzeń. Wiele osób może się zastanawiać jakie prawo jazdy na podnośnik koszowy trzeba mieć. Wszyscy kandydaci muszą posiadać czynne prawo jazdy kategorii B, aby móc pracować przy podnośnikach koszowych. W momencie, gdy będziemy chcieli pracować na podnośnikach koszowych, które są zamontowane na samochodach ciężarowych to będziemy musieli mieć również prawo jazdy kategorii C na samochody ciężarowe. Uprawnienia te są wydawane przez Urząd Nadzoru Technicznego. Te pozwolenia praktycznie dotyczą wszystkich rodzajów podnośników koszowych. W tej chwili uprawnienia zostały podzielone na dwie kategorie takie jak podesty ruchome, czyli podnośniki nożycowe, przewoźne, samojezdne, które posiadają własny napęd oraz podesty ruchome podłogowe wolnobieżne, czyli masztowe, wiszące, masztowo-przegubowe i wszystkie te stacjonarne, które nie posiadają napędu.
Jak w praktyce wygląda egzamin na zdobycie uprawnień na podnośnik koszowy?
Znając już odpowiedź na pytanie “podnośnik koszowy uprawnienia – jakie?” można przejść do kwestii, jaki trzeba zdać egzamin, aby móc pracować przy użyciu tego typu urządzeń. Cały kurs kończy się egzaminem, nad którego przebiegiem czuwa Urząd Nadzoru Technicznego, który jest odpowiedzialny za wydanie niezbędnych uprawnień. Zdaje się go przed właściwą komisją dla danego rejonu Urzędu Nadzoru Technicznego. Składa się on z części praktycznej i teoretycznej. Praktyczna jego część odbywa się na placu manewrowym, gdzie są sprawdzane poszczególne umiejętności kandydata. Po zdaniu obu części dostaje się specjalną legitymację z danymi osobowymi operatora oraz znajduje się na niej logo Urzędu Nadzoru Technicznego. Należy jednak pamiętać, że jest ona tylko ważna z dowodem tożsamości, dlatego trzeba go mieć zawsze przy sobie na wypadek, gdy ktoś będzie chciał sprawdzić nasze uprawnienia. W momencie, gdy chcemy spróbować sił w tej profesji to warto poszukać firmy, która zajmuje się przygotowaniem ludzi do zdobycia uprawnień na podnośniki koszowe Wrocław. Wtedy zostanie nam przekazana wiedza teoretyczna, ale też praktyczna i należy pamiętać, że jest to praca bardzo precyzyjna.