Jak podłączyć światłowód?
Światłowód to temat, jaki w ostatnim czasie ma na ustach wiele osób. Mówi się o jego szybkości, ogromnych zaletach i tym, w jaki sposób ułatwia codzienne funkcjonowanie. Jednak, aby zrozumieć fenomen, jakim się stał, należy najpierw określić, czym dokładnie jest.
Światłowód – sposób na szybki Internet, bez jakichkolwiek zakłóceń
Światłowód to konkretny typ przewodów, wykonywanych z tworzyw sztucznych i włókna szklanego. Jego budowa umożliwia przesyłanie danych bez zakłóceń, za pomocą fali świetlnej z prędkością nawet do kilku terabitów na sekundę. Takie zastosowanie technologiczne znacznie różni się od tradycyjnej transmisji danych przy użyciu medium w postaci kabli telefonicznych i impulsu elektrycznego. Jak podłączyć światłowód w domu jednorodzinnym? Tak jak szybkie i proste jest działanie światłowodu, tak bezproblemowe okazuje się jego instalowanie. Zakładanie światłowodów polega na podłączeniu się do sieci światłowodowej, która musi łączyć ze sobą centrale w sposób bezpośredni. Nie można doprowadzić do sytuacji, w której na poszczególnych odcinkach sieci dochodzi do jakiejkolwiek braku lub przerwania ciągłości.
Cały światłowód musi być złożony z kabli specjalnie przystosowanych do światłowodu i osprzętu, który jest dla niego specjalnie wytwarzany. Jeśli będzie się chciało zastąpić kable światłowodowe, telefonicznymi, nie osiągnie się efektu, jaki daje przesył danych przez światłowód, a jedynie ogranicza się go do możliwości maksymalnej przepustowości kabli telefonicznych, które jak wiadomo, są słabsze. Gdzie więc jest możliwe zastosowanie światłowodu? W miejscach, do których została doprowadzona linia światłowodowa i tam, gdzie w pobliżu znajdują się skrzynki umożliwiające podpięcie kolejnego obiektu, zwanego inaczej abonamentem.
Na rynku można znaleźć wiele operatorów, którzy posiadają w swojej ofercie Internet światłowodowy. W zależności od konkretnej firmy świadczącej te usługi, prędkość wysyłanych danych może się delikatnie różnić. Jednak nie zmienia to faktu, że Internet światłowodowy jest i w najbliższym czasie będzie jedną z najlepszych alternatyw dla Internetu mobilnego, a przede wszystkim tego, doprowadzanego do domów kablem telefonicznym. Światłowody różnią się od nich tym, że są znacznie szybsze i stabilniejsze. Jedynym ograniczeniem, jakie stoi przed tak dobrą jakością przesyłu danych, jest infrastruktura światłowodowa w Twojej okolicy.
Jak podłączyć światłowód?
Podłączenie światłowodu wymaga odpowiedniego okablowania, osprzętu oraz specjalistycznych narzędzi. Jednak Ty jako konsument nie musisz się tym przejmować, ponieważ całym procesem montażu zajmują się specjaliści. Ich zadaniem jest doprowadzenie do budynku (domu prywatnego lub firmy) kabla, w którym zostaje zainstalowane gniazdo światłowodowe. Do tak przygotowanej instalacji, można już podłączyć urządzenie sieciowe w postaci modemu lub routera światłowodowego. Koszt takiego zabiegu zależy od firmy zajmującej się jego montażem, nie istnieje jedna regularna cena, więc przed zdecydowaniem się na konkretną ofertę warto zasięgnąć konsultacji u konkretnego operatora oraz porównać ceny już we własnym zakresie. Jeśli natomiast chodzi o ceny abonamentu, tu można się mile zaskoczyć. Cena Internetu światłowodowego wypada bardzo korzystnie w porównaniu do innych sposobów przesyłu danych, przy uwzględnieniu jej jakości i szybkiej transmisji.
Jak podłączyć światłowód do komputera?
Na tym etapie warto również zaufać specjalistom. Najłatwiejszym i często najbardziej skutecznym sposobem jest skorzystanie ze sprzętu, jaki oferuje operator. Chodzi tutaj o odpowiedni modem lub router, który zostanie prawidłowo dopasowany do potrzeb Internetu światłowodowego. Sama konfiguracja Internetu jest bardzo prosta, a w razie potrzeby wystarczy kierować się instrukcją otrzymaną od dostawcy. Teraz już wystarczy ustalić hasło i połączyć się z komputerem. Zalety światłowodu
- Wysoka prędkość transmisji danych,
- Komfort użytkowania i korzystania z multimediów dostępnych online,
- Szybkie i stabilne połączenie
- Wielofunkcyjność – światłowód można również wykorzystać do przesyłania sygnału telewizyjnego i telefonicznego.