Jaki ekspres do kawy do kawiarni wybrać?

Kawiarnia to świetny pomysł na biznes, szczególnie w większych miastach, ale przed realizacją tego przedsięwzięcia trzeba zastanowić się nad kilkoma rzeczami. Pierwszą z nich jest ciekawa, chwytliwa nazwa. Następnym i bardzo ważnym czynnikiem, od którego zależy, czy biznes okaże się sukcesem, jest porządny lokal i dogodna lokalizacja. Kawiarnia powinna być umiejscowiona w centrum miasta lub innym miejscu, w którym dziennie przewija się duża liczba osób. Dalsze kroki to rejestracja firmy oraz uzyskanie pozwolenia na alkohol. Uzyskanie zgody od Sanepidu na funkcjonowanie lokalu to kolejna kwestia, której nie można w żaden sposób pominąć. Ostatnią i jedną z ważniejszych rzeczy jest zatrudnienie personelu – to od tego będzie zależało, czy klienci z uśmiechem będą wracać do kawiarni.

Jakie wyposażenie do kawiarni?

W wielu przypadkach kwestia wyposażenia kawiarni jest sprawą indywidualną, która zależy od stworzonego wcześniej biznesplanu. Warto zastanowić się, jaki ekspres do kawy do kawiarni jest aktualnie dostępny w dobrej cenie oraz który z producentów faktycznie posiada ofertę wartą uwagi. W każdym lokalu tego typu ekspres to najważniejszy sprzęt, którego ceny wahają się od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Rodzaje ekspresów

Na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju ekspresów do kawy, dlatego warto się im przyjrzeć i wybrać taki ekspres, który będzie spełniał potrzeby lokalu. Spośród tych najczęściej wybieranych można wyróżnić ekspresy automatyczne i ekspresy kolbowe.

Ekspres kolbowy

Działanie tego ekspresu opiera się na wykorzystywaniu wysokiego ciśnienia podczas zaparzania kawy. Geneza jego nazwy pochodzi od charakterystycznej kolby, czyli pojemnika, w którym umieszcza się zmieloną kawę. Decydując się na zakup takiego ekspresu do kawy, należy zwrócić uwagę na to, czy jest on wyposażony dodatkowo w młynek. Jeżeli nie, to konieczne będzie dokupienie tej części.

Ekspres do kawy do kawiarni powinien być przede wszystkim wysokiej jakości. Błędem jest oszczędzanie na takim sprzęcie, ponieważ na początku cena będzie niższa, ale w perspektywie czasu jest to nieopłacalne ze względu na większą awaryjność, a co za tym idzie, konieczne będzie pokrycie kosztów naprawy. Dobrą alternatywą dla ekspresów kolbowych są także ekspresy, takie jak np. https://gastrosklep.pl/bar/urzadzenia-barowe/ekspresy-do-kawy/przelewowe, czyli ekspresy przelewowe. Na tej stronie dostępne jest więcej szczegółowych informacji.

Ekspres automatyczny

Jest to fajna alternatywa dla ekspresu kolbowego, natomiast automatyczne najczęściej można spotkać w mniejszych kawiarniach, pubach czy kameralnych restauracjach. Sprzęt tego typu wyposażony jest w zbiornik na wodę i fusy, a także młynek. W niektórych modelach dodatkowo możliwe jest zamontowanie pojemnika na mleko. Szukając inspiracji na to, jaki ekspres do kawy do małej kawiarni sprawdzi się najbardziej, warto rozejrzeć się za dobrej jakości ekspresem automatycznym.

Kawiarnia a gastronomia

Oprócz smacznej kawy w każdej kawiarni powinna być dostępna również oferta na ciasta i desery. Przed otworzeniem lokalu należy sprawdzić oferty dostawców i przejrzeć dostępne oferty handlowe. Mimo tego, że pierwsze ze skojarzeń z kawiarnią to kawa i ciastko, to w obecnych czasach konsumenci wymagają trochę więcej. Warto uzupełnić ofertę o różnego rodzaju śniadania i lunche – najlepiej w dwóch wariantach, z którego jeden będzie wariantem wegetariańskim. Im więcej produktów spożywczych będzie dostępnych w ofercie, tym większa istnieje szansa na przyciągnięcie klientów. Analiza konkurencji i tego, co ma w ofercie może okazać się pomocna.

Początki każdego biznesu są trudne, ale jeżeli w ofercie będą dostępne kawy z najwyższej półki, to klienci z pewnością będą mieli ochotę wrócić do kawiarni kolejny raz. W dzisiejszych czasach bardzo istotny jest również marketing zarówno lokalny, jak i internetowy, dlatego tworząc biznesplan, trzeba uwzględnić koszty związane ze skuteczną reklamą.