W jaki sprzęt wyposażyć małe gospodarstwo rolne?

Małe gospodarstwo rolne nie jest tak dochodowe, jak miało to miejsce 2-3 dekady temu, gdy rolnik mógł utrzymać z kilku hektarów pola całą rodzinę. Wraz z rozwojem technologii działalność rolnicza na niewielką skalę przestała być opłacalna. Wielu ludzi w dalszym ciągu uprawia ziemię – często równolegle z dodatkową pracą zarobkową. Dużą pomocą są dopłaty dla rolników. Mogą kupić za nie sprzęt rolniczy lub nawóz niezbędny do uprawy roślin. Jakie maszyny stanowią niezbędne wyposażenie gospodarstwa?

Gospodarstwo rolne – podstawowy sprzęt rolniczy do uprawy roli

Nawet niewielkie gospodarstwo rolne wymaga sporych inwestycji w sprzęt rolniczy. Aby móc uprawiać pole, niezbędne są sprawny ciągnik oraz przyczepy, którymi zwozi się plony z pola np. zboża lub buraki cukrowe. Ze względu na wysoką cenę maszyn rolniczych niektórzy rolnicy wykorzystują je nawet przez kilka dekad. W związku z tym, że dojazd do pola czy skupu zboża w dużej części odbywa się drogą asfaltową, należy wiedzieć, które pojazdy rolnicze są dopuszczone do ruchu drogowego. Dlatego powinny być w dobrym stanie technicznym.

Ciągnik oraz przyczepy to zaledwie ułamek sprzętu rolniczego, jaki powinna posiadać osoba uprawiająca pole. Gospodarstwo musi być wyposażone w następujące maszyny:

  • sprzęt rolniczy służący do przygotowania gleby do siewu tj. pług, brony, kultywator, wał polowy (używany także po zasiewie);
  • siewnik – zgodnie z nazwą służy do siania nasion;
  • opryskiwacz – wykorzystuje się go do rozpylania oprysków stosowanych podczas uprawy roślin;
  • opylacz – służy do rozpylania sproszkowanych środków na szkodniki oraz grzyby, ale także do nawożenia;
  • rozsiewacz nawozu – za pomocą tego sprzętu odbywa się m.in. nawożenie buraków cukrowych.

Wyżej wymieniony sprzęt rolniczy jest niezbędny do uprawy pola. Większość rolników posiada własne maszyny – z wyjątkiem sprzętu tj. kombajny oraz prasy do słomy. Są one używane jedynie w sezonie. Rolnicy uprawiający kilkadziesiąt hektarów pola mają własne kombajny np. do koszenia zbóż czy też do zbiorów kukurydzy. Osoby, których uprawy zajmują zaledwie kilka hektarów pola, najczęściej wynajmują tego typu pojazdy wraz z kierowcą.

Sprzęt rolniczy do zbierania plonów w okresie letnim oraz jesiennym

W okresie żniw najważniejsze maszyny rolnicze to kombajny do koszenia zbóż oraz prasa do słomy. Zbiory to dla rolnika najbardziej stresujący okres w roku – zwłaszcza jeśli nie posiada on własnego kombajnu i jest zmuszony czekać w kolejce do koszenia. Istotny aspekt obejmuje nie tylko to, jak szybko kombajnista upora się z koszeniem zbóż u innych, ale także to, jak zmieni się w tym czasie pogoda – na którą rolnik nie ma żadnego wpływu.

Koszenie zbóż to nie koniec prac na polu. Po żniwach słoma na polu musi zostać sprasowana. Służy do tego specjalna prasa. Rolnik prowadzący małe gospodarstwo najczęściej decyduje się na niewielkie bale ze słomy, które za pomocą ciągnika z przyczepą zwozi do stodoły. Część osób pozostawia bale na polu – jednak wcześniej odpowiednio je zabezpiecza.

Oprócz kombajnów do zbóż na roli przydatne mogą być następujące rodzaje:

  • do fasoli i grochu;
  • do kukurydzy;
  • do ziemniaków;
  • do buraków.

Ostatnie prace na polu mają miejsce późną jesienią. Maszyny rolnicze powinny być odpowiednio przechowywane przez zimę oraz serwisowane, aby mogły posłużyć rolnikowi latami.

Wpływ pogody na uprawy i rolnictwo

W związku z ociepleniem klimatu, coraz mniejszą ilością wody w okresie letnim, a także gradobiciami oraz silnymi ulewami, rolnik w wakacyjnych miesiącach bezustannie martwi się o to, jak wypadną jego zbiory. Susza może sprawić, że nawożenie buraków cukrowych „spali na panewce”. Są to bowiem uprawy, w przypadku których brak opadów może spowodować ogromne szkody. Z kolei silna ulewa, wichura oraz gradobicie mogą „położyć” zboże, co będzie miało negatywny wpływ na plony.

O ile w przypadku silnych opadów deszczu oraz gradobicia nie sposób przeciwdziałać, o tyle w przypadku suszy pomóc może sztuczne nawadnianie pola za pomocą specjalnego urządzenia tj. deszczowni. Deszczownia stała oraz przenośna bardzo często używana jest przez niemieckich rolników. W Polsce nie cieszy się jeszcze taką popularnością. Jeden z powodów stanowi wysoki koszt inwestycji.

Praca na roli to „ciężki kawałek chleba”. Niestety niektórzy nie potrafią tego docenić. Tymczasem cały świat żyje z tego, co dostarczy ziemia. Dlatego tak ważne są dopłaty do rolnictwa. W obliczu wysokich kosztów, jakie musi ponieść rolnik w kwestii wyposażenia gospodarstwa w sprzęt rolniczy, w ochronę oraz nawożenie roślin to kropla w morzu potrzeb.