Jaki półkotapczan wybrać?
Małe przestrzenie mieszkalne bywają niekiedy bardzo problematyczne pod względem aranżacji wnętrza. Dysponując małą ilością miejsca, musimy decydować się na funkcjonalne rozwiązania, które uczynią pomieszczenie przestronnym i estetycznym. Doskonałym rozwiązaniem dla kawalerek i mieszkań z małymi sypialniami, jest tak zwany półkotapczan. Jest to łóżko, które w ciągu dnia możemy dosłownie schować w szafie – zobacz, jak sprawdza się ono w przypadku różnych rodzajów mieszkań.
Kompaktowy półkotapczan – kwintesencja funkcjonalności
Domy i mieszkania wielopokojowe posiadają oddzielne pomieszczenia, które są przeznaczone do spania. Mamy zatem możliwość umieszczenia w nich dużego łóżka. Sypialnie rzadko bywają używane w ciągu dnia, więc nie ma potrzeby zastanawiać się nad odpowiednim zagospodarowaniem przestrzeni. Co jednak w przypadku, gdy nasza sypialnia jest jednocześnie pomieszczeniem, w którym urzędujemy na co dzień? Wtedy musimy zatroszczyć się o to, aby móc dostosować przestrzeń do swoich aktualnych potrzeb, „usunąć” łóżko, kiedy nie jest nam ono potrzebne – na jego miejsce z kolei rozłożyć na przykład biurko. Półkotapczan jest meblem stworzonym dla takich właśnie okoliczności.
Genezą powstania łóżka chowanego w szafie, jest funkcjonalność. Po ściągnięciu pościeli jesteśmy w stanie złożyć mebel, a zamiast niego będziemy posiadać jedynie niewielką szafę lub komodę. Pozwala to zagospodarować przestrzeń w taki sposób, aby nawet najmniejszy metraż umożliwiał wygodne funkcjonowanie. Jednak jaki półkotapczan powinniśmy wybrać? Na rynku dostępne są wersje pionowe, poziome, podwójne i pojedyncze. Jakie jest przeznaczenie każdego z nich i jak duże powinno być pomieszczenie, w którym mebel zostanie umieszczony?
Wysokie, nieduże pomieszczenia
Zacznijmy od najczęściej spotykanego typu pomieszczeń mieszkalnych. Półkotapczan jest stworzony po to, aby uczynić niewielką przestrzeń wygodniejszą, zatem właśnie takiego rodzaju pokoje będziemy brać pod uwagę. Przyjmijmy, że pomieszczenie, w którym chcemy umieścić łóżko, ma nieco ponad dwa metry wysokości. Pozostałe wymiary nie są o wiele większe, ale za to równomiernie rozłożone – załóżmy, iż jest to mniej więcej 12m2. Pokój jest zatem stosunkowo wysoki, a przynajmniej na tyle duży, iż zmieści się w nim dwumetrowa, wąska szafa. Właśnie tyle miejsca potrzebujemy, aby umieścić w nim pojedynczy, pionowy półkotapczan, jak np. półkotapczan Bumerang z oferty sklepu Domar.
Jego rozłożenie nie będzie sprawiało żadnych problemów, a kiedy już to zrobimy, w pomieszczeniu nadal pozostanie wystarczająca ilość miejsca, aby się bez utrudnień przemieszczać. Nie ograniczamy również miejsca przy ścianie, dzięki czemu możemy tam umieścić inne elementy wystroju lub meble użytkowe – jak biurko, wieszak czy suszarka na ubrania. Takiego efektu nie uzyskalibyśmy w przypadku półkotapczanu podwójnego lub poziomego.
Pokoje wąskie, ale długie
Obecnie pomieszczenia skonstruowane w ten sposób zdarzają się niezwykle rzadko. Wynika to z tego, że są one po prostu niepraktyczne, a korzystania z nich może pozbawić nas wielu włosów na głowie. Czasami jednak zdarza się, że musimy się dostosować do takiej właśnie charakterystyki pokoju. Jakie łóżko chowane w szafie powinniśmy więc wybrać? Cóż, najlepszym wyborem będzie półkotapczan poziomy, ponieważ idealnie dopasuje się do specyfiki pomieszczenia. Wszystkie tego rodzaju meble w orientacji pionowej nie mają racji bytu, ponieważ pomieszczenie jest zbyt wąskie, aby rozłożyć w nim łóżko. Jeśli jednak szerokość przekracza dwa metry, możemy wybrać podwójny półkotapczan Bed Concept, który idealnie sprawdzi się w takich warunkach.
Nowoczesny półkotapczan – opinie
Łóżka chowane w szafie cieszą się dużą popularnością zarówno wśród właścicieli i najemców kawalerek, jak i mieszkań wielopokojowych. Ci pierwsi cenią je ze względu na możliwość wygodnego korzystania z pomieszczeń w ciągu dnia, bez konieczności potykania się o łóżko. Natomiast druga grupa, dzięki półkotapczanowi, może cieszyć się dodatkowym pomieszczeniem dziennym, którego przestrzeń nie jest w żaden sposób ograniczona przez obszerne, ciężkie łóżko.