Wirtualny alkomat jak działa i czy można mu wierzyć?

Z roku na rok coraz więcej mówi się o wypadkach spowodowanych przez kierowców będących pod wpływem alkoholu. Za jazdę po spożyciu napojów alkoholowych grożą bardzo wysokie kary, zwłaszcza jeśli doprowadzimy do kolizji lub wypadku. Często nie jesteśmy pewni, czy możemy prowadzić pojazd, zwłaszcza jeśli ostatniej nocy spożyliśmy alkohol. Alkomat pomoże nam znaleźć odpowiedź, ale czy możemy użyć do tego alkomatu online?

Czym jest wirtualny alkomat?

Alkomat wirtualny to po prostu strona internetowa, która ma nam pomóc określić, czy możemy bez ryzyka wsiąść za kierownicę. Istnieją również aplikacje na telefon, które działają w podobny sposób. Na wynik alkomatu online składaj się kilka czynników. Samo badanie, tak jak w przypadku tradycyjnego alkomatu, jest krótkie i nie wymaga specjalnych umiejętności, jedyne czego potrzebujemy to dostęp do Internetu.

Jak działa wirtualny alkomat

Jak zostało wspomniane wyżej, aby sprawdzić swoją trzeźwość za pomocą wirtualnego alkomatu, musimy podać wymagane informacje, takie jak:

  • Waga,
  • Wzrost,
  • Płeć,
  • Informacje dotyczące spożytego alkoholu.

Dlaczego akurat te dane podajemy? Każdy z nas inaczej reaguje na alkohol, ponieważ wiele zależy od uwarunkowań danego organizmu. Dużą rolę odgrywa płeć, ponieważ zazwyczaj to na kobiety szybciej działa alkohol, mężczyźni mogą go wypić trochę więcej i dalej czuć się dobrze. Waga oraz wzrost także nie pozostają bez znaczenia – to na ich podstawie obliczane jest przykładowo BMI. Osoby, które mają małą ilość tkanki tłuszczowej, są drobniejsze, odczuwają skutki działania alkoholu szybciej niż osoby o większej masie ciała. Co więcej, znaczenie ma również fakt, czy alkohol spożywaliśmy na pusty żołądek, czy może po spożyciu obfitej kolacji – jedzenie powoduje szybsze trawienie napojów alkoholowych. Właśnie dlatego nie warto rezygnować z posiłku podczas picia alkoholu, ponieważ przekłada się to również na nasze samopoczucie i ewentualne dolegliwości żołądkowe.

Ilość wypitego alkoholu, a także czas trwania spożywania go również wpływa na to, jak szybko wytrzeźwiejemy. Zaledwie jeden drink, który zawiera małe ilości alkoholu, prawdopodobnie zostanie niezwykle szybko rozłożony w organizmie, w przeciwieństwie do kilku kieliszków wódki. Należy zawsze odróżniać napoje alkoholowe pod względem procentowej zawartości alkoholu – taka sama ilość wypitego cydru i wódki zupełnie inaczej na nas zadziała.

Wirtualny alkomat online – czy można mu wierzyć?

Niektóre wirtualne alkomaty wymagają od nas podania naprawdę dużej ilości szczegółowych informacji, co przekłada się na większą trafność wyniku. Warto jednak pamiętać, że alkomat internetowy nigdy nie zastąpi tradycyjnego i jest to tylko wskazówka. Opierając nasze działania na uzyskanym wyniku, podejmujemy bardzo duże ryzyko i tylko my ponosimy za nie odpowiedzialność.

To, w jaki sposób zareagujemy na alkohol i kiedy będziemy mogli bezpiecznie prowadzić samochód, zależy przede wszystkim od naszego tempa metabolizmu. Im szybciej alkohol zostanie strawiony, tym szybciej wytrzeźwiejemy. Metabolizm to kwestia bardzo indywidualna, osoby aktywne fizycznie zazwyczaj mają zdecydowanie lepszy metabolizm, niż przykładowo pracownicy biurowi.

Wyniku z tradycyjnego alkomatu możemy być pewni – korzysta z niego również policja dokonująca kontroli trzeźwości. Wirtualny alkomat nie daje nam żadnej gwarancji, powinniśmy go traktować jako podpowiedź lub ciekawostkę. Warto czasem posłuchać wyłącznie swojego organizmu, zazwyczaj tak naprawdę wiemy, kiedy czujemy się na siłach, aby prowadzić samochód. Jeśli odczuwamy jakiekolwiek dolegliwości, wówczas może to wskazywać, że nie powinniśmy wsiadać za kierownicę. Alkohol potrafi być naprawdę zdradliwy, czasem nie chodzi tylko o nasze bezpieczeństwo, ale również o zdrowie i życie innych uczestników ruchu. Rezygnując ze sprawdzenia swojej trzeźwości za pomocą klasycznego alkomatu, możemy wyrządzić szkodę sobie, ale też innym. Użycie alkomatu wirtualnego może okazać się pomocne, jednak należy mieć na względzie, że jest to wynik generowany automatycznie na stronie internetowej.