Jak sprawdzić auto sprowadzone z zagranicy?

Jeżeli poszukujesz aktualnie nowego samochodu, to wiesz już pewnie, że rynek pojazdów używanych jest bardzo mocno rozbudowany. Oprócz tego zastanawiasz się na pewno, jak sprawdzić auto sprowadzone? Czy to w ogóle możliwe? Do Polski każdego roku sprowadzanych jest tysiące pojazdów, które później trafiają do komisów samochodowych lub na aukcje w popularnych serwisach aukcyjnych. To bardzo duży plus i ułatwienie, dzięki czemu o wiele łatwiej niż jeszcze kilkanaście lat temu, znaleźć właściwy pojazd. Każdy medal ma jednak dwie strony. Pozytywną wiadomością w tym wypadku jest oczywiście łatwość poszukiwań, dostęp do aut z rodzimego rynku oraz tych sprowadzanych. Można użyć w tym wypadku stwierdzenia: „do wyboru, do koloru”. Jedyne co Cię ogranicza to wyobraźnia i finanse.

Warto jednak pamiętać, szczególnie jeżeli znajdziesz model pojazdu, który idealnie wpisuje się w Twój profil poszukiwań, że nie wszystkie pięknie brzmiące ogłoszenia, niskie ceny i pieśni pochwalne wygłaszane przez sprzedającego, mają potwierdzenie w rzeczywistości. To właśnie druga storna owego medalu — łatwo dać się nabrać i kupić pojazd uszkodzony lub – co gorsza – kradziony. Szczególnie w sytuacji, w której nie masz odpowiedniego doświadczenia i wiedzy, tak potrzebnych podczas zakupu auta używanego. Czy to oznacza, że nie możesz na własną rękę kupić sprawnego pojazdu? Na szczęście nie. Jedyne co musisz zrobić, to zapoznać się z kilkoma żelaznymi zasadami, których zastosowanie w praktyce pozwoli Ci uniknąć kosztownej wpadki. Warto zaznaczyć już na samym początku, że owe zasady są bardzo proste i każdy zainteresowany – bez względu na wiek i wiedzę o autach używanych – będzie w stanie zastosować je podczas oględzin pojazdu.

Sprawdzenie auta – Łódź. Kilka przydatny rad

Pierwsza i bardzo ważna zasada, od której należy zacząć każde oględziny to dokumenty. Tym bardziej, jeżeli interesujesz się pojazdem sprowadzanym. Musisz mieć 100% pewność, że wszystkie są oryginalne, dzięki czemu będziesz mógł uznać, że auto nie jest kradzione. Oprócz tego dzięki pełnej dokumentacji będziesz mógł odszukać informacje dotyczące tego, czy pojazd miał w przeszłości kolizje, czy przebieg jest autentyczny i czy historia pojazdu pokrywa się z tym, co w ogłoszeniu lub rozmowie przekazał Ci sprzedający.

Jeżeli nie czujesz się mocny w papierkowej robocie, to bardzo pomocna będzie rządowa, bezpłatna strona internetowa: historiapojazdu.gov.pl. Jak sama nazwa wskazuje, wpisując w odpowiednich polach dane, o które „prosi” Cię witryna, na własne oczy przekonasz się, czy pojazd ma właściwą historię. Wiesz już zatem, jak sprawdzić sprowadzony samochód pod kątem dokumentów. Teraz pora na kolejne równie istotne kroki. Podczas oględzin auta bardzo dokładnie sprawdź, czy wszystkie części są oryginalne. Usiądź w środku, rozejrzyj się po desce rozdzielczej, tapicerce czy fotelach. Jeżeli zobaczysz, że poprzedni właściciel, wymieniając jakieś części, użył tańszych zamienników, to przede wszystkim jest to znak, że coś musiało dziać się z autem. Po drugie tego typu zagrania wpływają na cenę.

Kupno – na co zwrócić uwagę?

Wielu sprzedających zarzeka się, że cena za auto jest adekwatna do jego wyposażenia. Jeżeli nie ma w nim tylko i wyłącznie oryginalnych części, to jest to podstawa to zapalania w głowie lampki ostrzegawczej i okazja do negocjacji ceny. Jako kierowca wiesz na pewno, jak powinno prowadzić się sprawne technicznie auto, jakie dźwięki dobiegające spod maski są tymi z gatunku niepożądanych. Wato zatem poprosić o możliwość przejechania się samochodem, który chcesz kupić i sprawdzenia samodzielnie tego, czy auto faktycznie jest sprawne i dobrze się prowadzi. Jak sprawdzić sprowadzone auto, jeżeli nie czujesz się jednak wystarczająco dobrze w samodzielnej kontroli auta na drodze? W tym wypadku sprawdzonym i wartym zastosowania sposobem będzie udanie się do najbliższej stacji kontroli pojazdów by skorzystać z usługi sprawdzenie auta Łódź. Zainwestowane pieniądze pozwolą Ci – przy użyciu fachowego sprzętu oraz wiedzy pracowników stacji diagnostycznej – uzyskać pewność, że auto, którym się interesujesz, warte jest kupna.