Postprodukcja – co to jest?

Tworzenie obrazu audiowizualnego, np. filmu czy programu telewizyjnego to niezwykle trudna sztuka, obejmująca wiele odrębnych etapów. Powstanie materiału zwykle zaczyna się od opracowania pomysłu w formie scenariusza, wyboru plenerów, strojów oraz dekoracji odpowiadających epoce. Następnie przeprowadza się castingi ekipy aktorskiej i technicznej. W dalszej części wyróżniamy etap realizacji zdjęć oraz nagrywania. Na samym końcu tego długiego, a zarazem skomplikowanego ciągu czynności znajduje się zdecydowanie najważniejszy etap – postprodukcja. Co to jest i jaką rolę pełni w procesie tworzenia filmów?

Co to jest postprodukcja?

Co to postprodukcja? To finalny etap prac nad filmem lub programem. Następuje po punkcie obejmującym produkcję, a poprzedza dystrybucję. Stanowi najbardziej czasochłonną część prac. Wymaga wprawnego oka, cierpliwości i zmysłu estetycznego. Obejmuje wszelkie procesy mające na celu posklejanie pojedynczych klatek filmu w jedną całość, poprawę jakości oraz kolorystyki zdjęć/nagrań, jak również dodanie ścieżki dźwiękowej, głosu lub napisów. Na etapie postprodukcji niezbędna jest wiedza branżowa, a więc znajomość pojęć związanych z produkcją filmową czy umiejętność posługiwania się licznymi, profesjonalnymi programami komputerowymi i narzędziami.

Etapy postprodukcji

Na postprodukcję składa się wiele etapów, m.in.:

  • montaż obrazu;
  • praca nad efektami specjalnymi;
  • korekcja wizualna – korekta barw, ustawienie jasności, kontrastu, redukcja szumów, wyostrzenie obrazu;
  • tworzenie muzyki;
  • udźwiękowienie.

Głównym zadaniem postprodukcji jest ułożenie zdjęć i wszelkich materiałów w chronologicznej, zrozumiałej dla widza kolejności, dzięki czemu uniknie się scen wyjętych z kontekstu lub niedopowiedzeń. Ważna jest również korekcja kolorów, która przywraca nagranym materiałom ich naturalny wygląd oraz color grading umożliwiający wystylizowanie kolorystyki filmu, aby pasowała do przedstawianej historii.

Kolejne elementy montażu stanowią dodanie napisów, przejść, jak również odpowiedniej ścieżki dźwiękowej i podkładu lektorskiego. Oczywiste jest, że perfekcyjnie dobrane udźwiękowienie stanowi nieodłączną część dobrej produkcji. Muzyka odgrywa jedną z większych ról w filmach lub programach, dlatego warto zwrócić na nią szczególną uwagę.

Programy do postprodukcji

Do wykonania profesjonalnej postprodukcji niezbędny jest odpowiedni program do obróbki obrazów audio-wideo. W tym celu warto posłużyć się pakietem Magic Bullet Suite, który zawiera 7 pluginów przeznaczonych do tego celu w Adobe After Effects, Adobe Premiere Pro czy Apple Final Cut Pro.

Najnowsze wydanie Magic Bullet Suite obejmuje korekcję obrazu w czasie rzeczywistym przy zastosowaniu bibliotek OpenGL/OpenCL, kolorowanie wybranych obszarów obrazu, tworzenie efektów kolorystycznych za pomocą wyłącznie jednego kliknięcia myszką oraz poprawę jakości filmów SD dzięki specjalnemu modułowi. Warto wspomnieć, że licencja jest wieczysta w przypadku zakupienia programu.

W skład pakietu wchodzą wtyczki:

  • Magic Bullet Looks;
  • Magic Bullet Colorista IV;
  • Magic Bullet Film;
  • Magic Bullet Cosmo II;
  • Magic Bullet Denoiser III;
  • Magic Bullet Mojo II;
  • Magic Bullet Renoiser odpowiedzialny za redukcję szumów.

Pakiet Magic Bullet Suite można wygodnie zamówić na stronie https://www.vebo.pl/magic-bullet-suite.

Podsumowanie

Postprodukcja to często pomijany i niedoceniany etap prac nad filmem, a mimo wszystko również najbardziej istotna ich część. Bez odpowiednio przeprowadzonego montażu dany tytuł stanowiłby jedynie niezrozumiały zlepek zdjęć i urywków scen. Etap postprodukcji obejmuje nie tylko chronologiczne ułożenie klatek czy wizualną poprawę ich jakości, ale również udźwiękowienie, edycję audiowizualną, nagranie podkładu lektorskiego, dodanie napisów oraz przejść.

Wszystkie te procesy mają za zadanie nadać filmowi wyjątkowy charakter, a także sprawić, by został pozytywnie odebrany przez publiczność. Z tego względu warto zaopatrzyć się w specjalistyczne programy do obróbki filmów oraz pluginy umożliwiające udoskonalenie produkcji, a także wyniesienie jej na możliwie jak najwyższy poziom.