Co robić, gdy zatka się rura?

Zatkana rura to nie lada problem. Uniemożliwia bowiem korzystanie z urządzeń sanitarnych, które nie bez powodu są nieodzownym elementem wyposażenia każdego budynku. Na szczęście istnieje szereg domowych sposobów. Niekiedy jednak i one zawodzą. Co powinniśmy wówczas zrobić? Na to i wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule.

Domowe sposoby na zatkaną rurę

Jeśli zator nie jest poważny, z powodzeniem możemy sięgnąć po domowe sposoby na udrożnienie rury. Wśród nich prym wiodą podstawowe produkty kuchenne oraz łatwo dostępne akcesoria. Do najprostszych sposobów należy stopniowe wlewanie do odpływu wrzącej wody. Można również stworzyć mieszankę z 0,5 szklanki soli oraz 4 szklanek wody, podgrzać ją i umieścić w odpływie. Alternatywnie można połączyć ze sobą ⅓ szklanki octu i tyle samo sody oczyszczonej i bez podgrzewania postąpić w podobny sposób. Jeżeli zator natomiast znajduje się niedaleko wylotu odpływu, możemy wyciągnąć odpady za pomocą rękawiczek. Aby to sobie ułatwić, należy wlać do niego ¼ szklanki płynu do mycia naczyń z niewielką ilością gorącej wody.

Oczywiście, z powodzeniem możemy użyć także przetykacza lub specjalnej spirali. Jeśli nie posiadamy takich sprzętów, dobrze sprawdzi się także druciany wieszak. Wystarczy wygiąć jeden z jego końców, by utworzyć haczyk, a następnie z jego pomocą wyciągnąć blokujące drożność odpady. Co ważne, nie należy próbować wpychać zatoru wgłąb rury, jako że jedynie pogłębi to problem.

Gdy domowe sposoby zawodzą… Mechaniczne udrażnianie rur – Wrocław

Mechaniczne udrażnianie rur we Wrocławiu to skuteczny sposób na usunięcie uporczywych zatorów i długotrwałą poprawę przepustowości kanalizacji. Fachowcy korzystają w tym celu profesjonalnych urządzeń, które działają szybko, a przede wszystkim skutecznie. Jeżeli domowe sposoby nas zawiodły lub nie chcemy przez przypadek pogorszyć sytuacji, powinniśmy zamówić usługę mechanicznego udrażniania rur – Wrocław to miasto, w którym zajmują się tym prawdziwi profesjonaliści. Fachowcy poradzą sobie z każdym typem instalacji, a ponadto przywrócą jej dawną sprawność w 100 procentach.

Taka usługa jest przystępna cenowo i przebiega bardzo sprawnie, a daje znacznie lepsze efekty niż samodzielne starania za pomocą domowych środków. Na własną rękę usuniemy prawdopodobnie tylko część zatoru, natomiast profesjonalny sprzęt pozwoli na pozbycie się całości oraz solidne wyczyszczenie rur z wszelkich odpadów.

Czego nie powinniśmy wyrzucać do odpływów?

Wiele osób mierzy się z problemami z zatkanymi rurami przez własną niewiedzę lub nieodpowiedzialność. Często do odpływu spadają odpady z umieszczonych w zlewie naczyń, z czego nawet nie zdajemy sobie sprawy. W szczególności powinniśmy uważać na chrząstki i części kości z mięsa, fusy po kawie lub herbacie, skorupki jajek oraz makarony, ryże i mąka. Te ostatnie są szczególnie problematyczne, ponieważ ulegają pęcznieniu, tworząc gęstą mieszaninę. Pamiętajmy również, że do odpływów nie wolno wyrzucać żadnych odpadów higienicznych, a także leków.