Pająki w domu – co oznaczają?

Siedliska ludzkie, mieszkania i domy, są bardzo chętnie wybieranym środowiskiem do życia przez inne organizmy: małe zwierzęta, insekty, pajęczaki. Ich obecności w budynku człowiek nawet nie jest świadomy. A bardzo często spotkanie z nimi jest kwestią przypadku. Czasami widoczne mogą być charakterystyczne ślady typu: odchody, resztki po żerowaniu, pajęczyny, które świadczą, że w domu są inne stworzenia. Pająki należą do sublokatorów żyjących w mieszkaniach ludzi. Nie ma znaczenia, czy jest to dom czy mieszkanie, jakie piętro, gdzie usytuowane. Żyły i nadal żyją z ludźmi, czy człowiek tego chce czy nie.

 

Pająki w domu – co oznaczają? Skąd biorą się w miejscu zamieszkania człowieka?

 

Wśród przedstawicieli starszego pokolenia można jeszcze spotkać osoby, które twierdzą, że pająki w domu przynoszą szczęście i że ich zabicie ściąga pecha na domowników. Dziś już wiadomo, że osiedlają się w domach niezależnie od tego czynnika i też nie przynoszą szczęścia, nie spełniają życzeń. Ludzie nie darzą ich miłością. Orientując się, że mieszkają z nimi, szukają informacji, jaki preparat na pająki w domu można zastosować, aby pozbyć się niechcianych gości. Duża liczba ludzi brzydzi się ich, część cierpi na paraliżujący strach o podłożu psychicznym na widok pająków, zwany arachnofobią. Co więc sprawia, że stworzenia te wybierają właśnie ten, a nie inny dom? Czy jest coś charakterystycznego, co przyciąga je do wnętrz?

 

Pająki lubią ciszę, spokój, zakamarki, gdzie nikt ich nie niepokoi i gdzie mają dostęp do pożywienia. Polują, zastawiając pułapki w postaci samodzielnie tkanej i rozwieszonej sieci. Żeby chciały u nas zamieszkać, muszą mieć spełnione warunki do spokojnego życia. Wprowadzają się tak samo chętnie do zadbanych, czystych domów, suchych mieszkań, jak i do tych pełnych nieładu, brudu, wilgoci. 

 

Podobnie jak inne małe zwierzęta szukają u ludzi schronienia przed zimą, miejsca na przetrwanie. Żywią małymi owadami. Czyszczą mieszkanie z komarów, much, pcheł, mszyc, moli. Mimo że są niezbyt piękne, to pozostają pożyteczne. Czy zatem warto inwestować w walkę z nimi i szukanie preparatów na pająki w domu? 

 

Czy pająki domowe gryzą?

 

Pająki domowe rzadko gryzą człowieka. Jeżeli dochodzi do takiej sytuacji, to ma ona miejsce w sytuacji, gdy zwierzę czuje się zagrożone, przy próbie złapania lub podczas snu, gdy człowiek nie jest świadomy bliskiej obecności pająka i ruchem ciała go wystraszy. Należy też pamiętać, że nie każdy gatunek gryzie.

 

Ich ukąszenie jest bolesne, miejsce po ugryzieniu swędzi, boli, jest czerwone. W większości wypadków nie jest groźne, ale bywa, że osoby uczulone, starsze i dzieci, mogą odczuwać to intensywniej. W naturalnym środowisku w Polsce nie występują gatunki pająków, których ugryzienie jest zagrożeniem dla życia człowieka. 

 

Co stosować, żeby pozbyć się pająków z domu?

 

Pająki przedostają się do domów i mieszkań przez szpary w oknach, drzwiach, przez szczeliny w podłodze, systemy wentylacji. W pierwszej kolejności warto zadbać o to, żeby się nie wprowadziły, co nie jest łatwe. Można stosować moskitiery w oknach i drzwiach wejściowych, regularnie zaglądać do zakamarków w pomieszczeniach, za i pod szafy oraz inne meble, ograniczyć lub pozbyć się całkowicie jedzenia, którym żywią się pająki, czyli tak przechowywać żywność, aby nie kusić much i muszek owocówek. 

 

Chemiczne środki

 

Walcząc o pozbycie się pająków, można zastosować chemiczny preparat na pająki w domu. Z produktów dostępnych na rynku łatwe i gotowe do użycia są te w sprayu lub w aerozolu. Są też proszki owadobójcze do sporządzania zawiesiny. Ich zastosowanie to malowanie futryn okien, drzwi, parapetów. Działają nie tylko na pająki, ale też na inne insekty zamieszkujące chętnie domy i mieszkania.

 

Odstraszacze, urządzenia ultradźwiękowe

 

Innym rozwiązaniem w walce z pająkami są urządzenia, które podłącza się do prądu – wydają one nieprzyjemne dla pająków i innych insektów fale ultradźwiękowe. Istnieją też naturalne odstraszacze, których działanie polega na wydzielaniu zapachu, który nie jest tolerowany przez pająki. Do tego służą mięta, kasztany, żołędzie, sok z cytryny, woda z octem jabłkowym.

 

Walka z nimi jest trudna, stworzenia te mimo zastosowania różnych preparatów na pająki w domu mogą powracać. Czasami warto zainwestować w usługi firmy profesjonalnie zajmującej się dezynsekcją, czyli usuwaniem owadów i czyszczeniem domów. Poza pająkami utylizacji ulegną też te, o których nie było wiadomo, że mieszkają w naszym domu.