Jak założyć pasy transportowe do lawety?

Wybierając się w podróż, zdarza się, że Twój samochód ulega kolizji, wówczas należy wezwać lawetę. Pojazd musi zostać przetransportowany z miejsca zdarzenia. Oczywiście ważne jest odpowiednie zabezpieczenie auta, aby nie zjechało z lawety i nie spowodowało groźnego wypadku drogowego. Nie zawsze mamy możliwość wezwania firmy, która dysponuje specjalistycznym sprzętem, dlatego warto wyposażyć się w pasy transportowe do lawety. Dowiedz się, na co zwracać uwagę przy ich wyborze oraz jak prawidłowo i bezpiecznie je założyć.

 

Czym są pasy transportowe?

 

Pasy transportowe są najczęściej 2-częściowe, mają także dodatkowy trzeci hak, szelkę, gumę lub też mogą mieć kostki. Te zapobiegają zsunięciu się pasa z koła. Taka konstrukcja idealnie nadaje się do zabezpieczenia pojazdu, który jest na lawecie. Liny zapina się na kołach transportowanego samochodu, co pozwala na bezpieczne przewiezienie auta, w którym coś popsuło się podczas jazdy. Prowadzący ma obowiązek usunąć je z drogi, aby nie wywołać dodatkowego zagrożenia i nie torować ruchu.

 

Na co zwracać uwagę przy wyborze pasów transportowych?

 

Na rynku znajdziesz wiele różnych pasów transportowych. Różnią się miedzy sobą budową, sposobem, w jaki się je montuje, wytrzymałością, hakami i oczywiście ceną. Wybierając pas transportowy do lawety, musisz zwrócić uwagę na następujące elementy:

  • Wytrzymałość– wybór ten powinien być kierowany tym, jakiej ciężkości auto bądź pojazd będzie do niego mocowany. Najczęściej zaleca się wytrzymałość od 3 do 5 ton. Mniejszych nie warto zatem kupować. Oprócz wytrzymałości pasa, również ważna jest trwałość taśmy.
  • Długość– im większy pojazd, tym większą długość będziesz potrzebować. Dlatego wybieraj w zakresie od 2,7 do 3,5 metra.
  • Rodzaj haków– haki muszą być dobrane do otworów, jakie są w platformie, dlatego musisz to wcześniej sprawdzić. Najczęściej spotkasz się z hakami, takimi jak: standardowe, z wyżłobieniami, pojedynczy pazur, hak obrotowy.
  • Rodzaj napinacza– ważne jest, by sprawdzić trwałość napinacza, plastikowe niestety zdecydowanie się nie sprawdzą. Parametr STF mniejszy niż 400 daN będzie idealny dla pasa 50 mm, natomiast nie mniejszy niż 234 daN dla 35 mm.
  • Unijna norma– istotny jest fakt, czy pas został wykonany zgodnie z unijną normą. Taka informacja zazwyczaj widnieje na etykiecie. Warto korzystać ze sprawdzonych produktów, które zapewnią Ci kluczowe bezpieczeństwo.

 

Pamiętaj, że im tańszy pas, tym jego jakość może być zdecydowanie niższa. Dlatego lepiej zainwestować w nieco droższy i być pewnym, że doskonale spełni swoją funkcję i nie wydarzy się żadna tragedia.

 

Jak prawidłowo założyć pasy transportowe do lawety?

 

Mocowanie aut na lawecie za pomocą pasów transportowych do lawety można wykonać na wiele różnych sposobów. Najbardziej jednak polecane są trzy mocowania, które najczęściej wybierane są w Polsce:

  • trzypunktowe z kostkami,
  • trzypunktowe z rękawem gumowym,
  • dwupunktowe z szelką.

Do każdej z metod możesz wybrać wytrzymałość pasa, długość oraz rodzaj haków.

 

Istotne jest także, aby wiedzieć, jak krok po kroku założyć pasy transportowe do lawety. Najlepiej poprosić o pomoc drugą osobę, która powie Ci, w którym momencie trzeba zatrzymać auto. Samochód powinien nadjechać osią nad tym miejscem, w którym jest silnik, aby przód lawety był dociążony. Zaleca się, aby ok. 10% masy lawety z autem spoczywało na haku. Pasy mocujące najlepiej jest założyć na 3, a nawet 4 koła. Klamry pasów powinny zostać zabezpieczone przed zamknięciem, żeby nie poluzowały się w trakcie jazdy. Ważne jest upewnienie się, czy pasy zostały prawidłowo i odpowiednio założone, zanim laweta z pojazdem ruszy i wyjedzie na drogę. Źle dobrany i zamocowany pas, może doprowadzić do tragedii, dlatego cała procedura powinna zostać starannie przeprowadzona.