O czym należy pamiętać przy sprowadzaniu auta z Niemiec?

Nasz geograficzny sąsiad Niemcy, obecnie jest jednym z najpopularniejszych kierunków wyjazdu, aby sprowadzić auto do Polski. Duża część osób szukających samochodu, decyduje się na samodzielną podróż do Niemiec i przywiezienie auta do Polski. Jeśli interesuje Cię konkretny samochód, to możesz pojechać w jedną stronę na przykład autobusem lub pociągiem i następnie zakupionym pojazdem w Niemczech możesz wrócić do Polski. O czym musisz wiedzieć i pamiętać przy sprowadzeniu auta z Niemiec?

Auto z Niemiec, o czym należy pamiętać?

Przy zakupie auta z Niemiec musisz w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na opis oraz zdjęcia, czy jest on zgodny z aktualnym stanem pojazdu. Jeśli trafisz na wyjątkową okazję, najlepiej od razu skontaktuj się ze sprzedawcą, aby omówić szczegóły dotyczące transakcji. Warto także wynegocjować jazdę testową, która pomoże Ci sprawdzić pracę skrzyni biegów, silnika oraz hamulców. Jeśli właściciel samochodu nie ma nic do ukrycia, to bez większych problemów zgodzi się na taką jazdę próbną. Oprócz jazdy testowej sprawdź stan techniczny pojazdu. Jeżeli nie jesteś w stanie samodzielnie tego zrobić, bo po prostu brak Ci wiedzy, to skorzystaj z usług stacji diagnostycznej lub rzeczoznawcy.

Co więcej, jeśli kupujesz samochód jako osoba fizyczna, to wiedz, że przysługuje Ci tak zwane prawo do rękojmi. Daje Ci ono czas do 1 miesiąca od zakupu, możliwość do odzyskania części kosztów lub po prostu zwrot pojazdu, jeśli pojawią się rażące usterki i wady. Przed podróżą do Niemiec po nowy samochód skalkuluj koszty całego wyjazdu. Dolicz do ceny pojazdu, koszt podróży, akcyzy zazwyczaj 3,1% lub 18,6%, koszt VAT-u 23% oraz rejestracji samochodu w Polsce, w tym tłumaczenia wszystkich dokumentów.

Auto z Niemiec dokumenty i umowy

Pamiętaj aby, wszystkie ustalenia, które padły przed zakupem, wpisać do umowy kupna-sprzedaży. Tylko wtedy ustalenia te mają umocowanie prawne. Umowa zazwyczaj spisywana jest w języku niemieckim, wówczas wymaga ona tłumaczenia lub jest w wersji niemiecko-polskiej. Sprzedający powinien Cię także przed zakupem poinformować o stanie prawnym samochodu, czy nie jest on na przykład obciążony kredytem. Musi Tobie jako kupującemu przekazać komplet  następujących dokumentów:

  • Fahrzeubrief, dowód własności – Duży Brief
  • Fahrzeugschein, dowód rejestracyjny – Mały Brief
  • książkę serwisową
  • HU-Hauptuntersuchung, czyli potwierdzenie przeglądu stanu technicznego
  • kartę pojazdu, jeśli została ona wydana
  • AU-Abgasuntersuchung,czyli analizę składu spalin
  • dowód zakupu auta za granicą i dowód opłacenia wszystkich ceł i podatków, jeśli pojazd był wcześniej sprowadzony z innego kraju.

Przed ostatecznym podpisaniem umowy, musisz zwrócić uwagę na jej poszczególne paragrafy. Pamiętaj, że jeśli kupisz samochód od firmy, nie będziesz mieć prawa do rękojmi. Jeśli w umowie jest wyszczególniona wada pojazdu, prawo do rękojmi także nie obowiązuje. Po podpisaniu umowy, przekazaniu kompletu dokumentów oraz kluczyków, możesz sprowadzić auto z Niemiec do Polski i dopełnić niezbędnych formalności już w naszym kraju.

Obowiązkowy przegląd auta z Niemiec

Abyś mógł wrócić „autem na kołach” do Polski, musi oczywiście posiadać aktualne badania techniczne. Samochód bez badań może dostać jedynie żółte tablice, które uprawniają go jedynie do jazdy do pobliskiego serwisu, w celu kontroli oraz przeprowadzenia niezbędnych badań diagnostycznych. Jeśli auto przejdzie badania pozytywnie, to możesz wracać nim do Polski. Jeśli natomiast podczas przeglądu uwidocznią się poważne usterki, które zagrażają kierowcy i bezpieczeństwu ruchu tzw. Gefährliche Mängel, to takim samochodem nie możesz już dalej jechać. Jeśli pomimo tego zdecydujesz się na kontynuowanie jazdy, to grozi Ci zatrzymanie dowodu rejestracyjnego.

Gdy pojawią się drobne usterki (Geringe Mängel lub Erhebliche Mängel), można je bez problemu usunąć. Po naprawieniu usterek oraz ponownym powrocie na stację diagnostyczną, otrzymasz ważny przegląd techniczny i możesz już bezpiecznie wracać samochodem do Polski.