Jakie etui na telefon do biegania wybrać?
Bieganie to popularna forma aktywności fizycznej. Według szacunków ten sport amatorsko uprawia ok. 20% Polaków. Jest to na tyle duża liczba, że specjalnie dla nich powstają sklepy z butami, odzieżą i akcesoriami. Biegacze chętnie biorą udział w organizowanych dla nich zawodach na krótszych i dłuższych dystansach, na asfalcie lub nawierzchni naturalnej. Poza tym chętnie kupują modną i funkcjonalną odzież oraz gadżety elektroniczne, pozwalające precyzyjnie mierzyć postępy i planować treningi w oparciu o ich wskazania.
Niezależnie od tego, mało kto wyrusza na przebieżkę bez telefonu komórkowego. Na czas biegu warto go schować w taki sposób, aby nie przeszkadzał w czasie treningu, a jednocześnie nie wypadł po drodze. Dobrym rozwiązaniem są specjalne etui na telefon do biegania, zakładane na przedramię lub na pas. Przeczytaj i dowiedz się, jakie etui na telefon do biegania wybrać.
Po co zabierać telefon na trening biegowy?
Osoby, które dopiero zaczynają przygodę z bieganiem, zazwyczaj nie inwestują na początek w warte kilkaset – kilka tysięcy zegarki sportowe zł. Wystarczający na tym etapie okazuje się telefon komórkowy z aplikacją rejestrującą podstawowe dane treningu, jak: dystans, trasa, tempo średnie, tempo poszczególnych km. Te podstawowe dane zapisywane są w pamięci i pozwalają porównać poszczególne treningi ze sobą.
Kolejną korzyścią jest możliwość odtwarzania i słuchania muzyki w czasie biegania. Jest to swoisty „czasoumilacz” zwłaszcza w trakcie biegu ciągłego, jednostajnym tempem. Aby jeszcze bardziej efektywnie wykorzystać czas, biegacze w trakcie takiego treningu odsłuchują audiobooki, podcasty lub prelekcje.
Oprócz zastosowań związanych z treningiem, telefon w razie problemów umożliwi wezwanie pomocy, zapłatę za bilet czy konieczne zakupy. Warto więc mieć go przy sobie w czasie biegania. Należy również wspomnieć o tym, że mało kto wyobraża sobie trening bez zrobienia choćby jednego zdjęcia i wstawienia go na media społecznościowe.
Etui na telefon do biegania – praktyczne rozwiązanie
O ile nie wybieramy się na trening z plecakiem biegowym, warto zaopatrzyć się w niewielkich rozmiarów etui. Poza małą wielkością oraz wagą, może posiadać zamykane dodatkową przestrzeń na klucze, kartę kredytową lub pieniądze. Jednak jego podstawowa rola to stabilne i bezpieczne zamocowanie telefonu, aby z jednej strony nie przeszkadzał w czasie treningu a z drugiej, by nie wypadł. Najpopularniejsze modele to etui na telefon do biegania na przedramię lub pas.
Czym charakteryzuje się etui na telefon do biegania na przedramię?
Nowoczesne etui na przedramię są sztywne i dedykowane konkretnym modelom telefonów – mają odpowiednie, dopasowane rozmiary oraz otwór w miejscu podłączenia słuchawek. Produkowane są z materiałów, zabezpieczającym telefon przed kontaktem i negatywnym działaniem potu, kurzy czy wody. Wyposażone w elementy odblaskowe, będą poprawiały widoczność użytkownika po zmroku, poprawiając jego bezpieczeństwo. Zazwyczaj po wewnętrznej stronie posiadają kieszonkę na kartę kredytową czy banknoty. Mocowane jest do ramienia, na zasadzie opaski, za pośrednictwem rzepu.
Warto jednak mieć na uwadze, takie rodzaj zapięcia może uciskać ramię, a poza tym telefony komórkowe są relatywnie ciężkie, zatem obciążenie obu ramion będzie nierównomierne. Może to stanowić dyskomfort. Dlatego warto przyjrzeć się alternatywie, czyli wersji mocowanej na pasie.
A może warto zdecydować się na etui na telefon do biegania na pas?
Ten rodzaj nie jest już tak sztywny, jak wersja na przedramię. Uszyty jest z wodoodpornego, wytrzymałego materiału i posiada zazwyczaj zapięcie na zamek błyskawiczny. Takie etui często bywa elastyczne i poza telefonem znajdzie się w nim miejsce również na niewielką przekąskę – baton lub żel energetyczny. Poza główną kieszenią może zawierać mniejsze – w środku lub na zewnątrz – otwarte lub zapinane na rzep. Takie etui zapinane jest najczęściej z tyłu, na plastikowy zatrzask. Długość paska można łatwo wyregulować. Podobnie jak wersja na ramię, może posiadać elementy odblaskowe oraz wyjście na kabel od słuchawek.
Do wad można zaliczyć utratę elastyczności rozciągnięcie się gumowego paska mocującego etui na talii – po dłuższym czasie użytkowania. Osoby o wrażliwej skórze pleców mogą również obetrzeć naskórek pod plastikowym zapięciem. Wybór należy do Ciebie!