Jaki regulator wybrać – pokojowy czy pogodowy?
Każdy, kto zajmował się budową domu, musiał słyszeć o inteligentnych systemach grzewczych. Dzięki nim możemy z jednego miejsca monitorować pracę urządzeń grzewczych, kontrolować temperaturę każdego pomieszczenia czy wprowadzać harmonogramy ogrzewania. W poniższym wpisie podpowiadamy, z jakich urządzeń składa się inteligentny system grzewczy i na co zwrócić uwagę przy jego zakupie.
Regulator pogodowy czy pokojowy? Pogodowy
Regulacja pogodowa to sposób sterowania kotłem, za pomocą którego kocioł może regulować temperaturę wody w obiegu c.o. Zależy od zmian temperatury zewnętrznej – dlatego temperatura w pomieszczeniu pozostaje stała*. W okresie schładzania w domu jest zawsze przyjemnie ciepło, a gdy pogoda się poprawia, bojler automatycznie obniża temperaturę ciepłej wody – zużywając wtedy mniej gazu. Ta regulacja pozwala na lepsze dostosowanie ogrzewania do zmian zewnętrznych i bardziej ekonomiczną pracę urządzenia. Do korzystania z regulacji pogodowej niezbędny jest automat pogodowy oraz czujniki zewnętrzne. Większość kotłów Saunier Duval jest regulowana pogodowo, ze wbudowaną automatyką pogodową w standardzie w wielu modelach, a niektóre z czujnikami.
Co musisz wiedzieć o kotłach?
Decydując się na wybór kotła na paliwo stałe musimy zadać sobie pytanie – jakiej mocy kotła potrzebujemy. Jeśli mamy do czynienia z nowo projektowanym budynkiem, informacje te można znaleźć w charakterystyce energetycznej budynku – pod projektowym obciążeniem cieplnym budynku. Wskaźnik ten podpowiada inwestorom, jaką moc szczytową kotła należy dobrać, aby utrzymać komfortową temperaturę w budynku w sezonie grzewczym.
Dla domów jednorodzinnych wartości mieszczą się w przedziale 12-15 kW, co wyraźnie pokazuje, o jaką moc kotła należy się liczyć. Niektóre budynki mogą mieć zapotrzebowanie na ciepło znacznie poniżej określonej wartości – jednak bufory termiczne dbają o nadmiar ciepła. Jest to specjalny zbiornik o pojemności 500-1000 litrów, który odbiera energię cieplną wytworzoną przez kocioł, magazynuje ją i rozprowadza do dalszych jednostek grzewczych. Brak buforów w budynkach o niskim zapotrzebowaniu na ciepło powoduje, że kotły często nie osiągają mocy szczytowej – co wiąże się z niższą efektywnością paliwową.
Jaki regulator pokojowy czy pogodowy?
Alternatywą dla regulatora pogodowego (może też być jego uzupełnieniem) jest regulator pokojowy. Utrzymuje stałą, zadaną przez użytkownika temperaturę w pomieszczeniu, sterując urządzeniami grzewczymi lub elementami regulacyjnymi w instalacji. Takimi elementami mogą być sterowniki kotłów, sterowniki zaworów mieszających lub siłowniki termoelektryczne w ogrzewaniu podłogowym. Regulatory do współpracy z kotłami występują w wersji podstawowej i rozszerzonej. Wersja standardowa umożliwia jedynie ustawienie temperatury dziennej i nocnej. Extended może pracować z harmonogramami tygodniowymi, nocnymi niepowodzeniami, urlopami, ochroną przed zamarzaniem i nie tylko. Połączenie sterownika z kotłem wewnętrznym odbywa się za pomocą kabla – rzadziej połączenia bezprzewodowego. Klimatyzatory pokojowe należy umieścić w pomieszczeniu reprezentacyjnym, takim jak salon, tak aby kocioł utrzymywał w budynku stałą temperaturę względem tego pomieszczenia. Szukając wysokiej jakości regulatora, zobacz ofertę https://vaillant-serwis-malopolska.pl/oferta-saunier-duval/regulatory-saunier-duval/.
Regulator pokojowy czy pogodowy – opinie ?
W większych budynkach z większą liczbą pomieszczeń działanie regulatorów w odniesieniu do temperatury wewnętrznej może spowodować przegrzanie niektórych pomieszczeń lub brak ogrzewania. Dzieje się tak, ponieważ sterownik utrzymuje zadaną temperaturę w pomieszczeniu, w którym jest zainstalowany. W takim przypadku należy rozważyć dostosowanie kotła do temperatury zewnętrznej. Regulator pogodowy do kotłów gazowych wyposażony jest w dodatkowy termostat przeznaczony do montażu na zewnątrz. Na rynku są również producenci oferujący regulatory pogodowe do współpracy z zaworami mieszającymi. Stosując regulatory pogodowe, należy pamiętać, że ich skuteczność w dużej mierze zależy od prawidłowej parametryzacji, czyli krzywej grzewczej.