Jaki prezent na roczek dla chłopca i dziewczynki będzie idealny?

Pierwsze urodziny dziecka to ważne święto dla całej rodziny. Rodzice zazwyczaj przygotowują przyjęcie dla swojej pociechy, a dziecko może cieszyć się wtedy z mnóstwa prezentów i uwagi wszystkich zaproszonych gości. Mając w dłoni zaproszenie na kinderbal, trzeba dokładnie przemyśleć, jaki upominek wybrać dla malucha. Najlepszym wyjściem będzie odwiedzenie sklepu z zabawkami dla dzieci. Tam z pewnością znajdziesz idealny prezent na roczek, który sprawi maluchowi wiele radości.

Zabawka na roczek – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Kiedy wybierasz zabawkę na prezent dla dziecka w tym wieku, musisz pamiętać o kilku ważnych sprawach. Zwróć uwagę przede wszystkim na:

  • jakość produktu – to powinno być pierwsze kryterium podczas wybierania prezentu dla dziecka; zabawki wykonane z materiałów wysokiej jakości są trwalsze i bezpieczne dla maluchów;
  • wielkość elementów – małe dzieci często poznają otoczenie poprzez wkładanie przedmiotów do ust; nie można ryzykować, że maluch zadławi się jakimś małym elementem;
  • adekwatność produktu do wieku – zabawka na roczekpowinna być dostosowana do wieku i poziomu rozwoju dziecka, aby mogło ono w pełni z niej korzystać.

Zabawka na roczek dla dziewczynki

Prezent dla dziewczynki zazwyczaj kojarzy się z kolorem różowym, misiami i lalkami. Jeśli nie masz żadnego konkretnego pomysłu na upominek, możesz pójść tropem właśnie tych skojarzeń – taki uniwersalny podarunek na pewno ucieszy każde dziecko. W sklepach znajdziesz ogromny wybór zabawek na roczek – dziewczynce z pewnością spodoba się również interaktywna książeczka lub maskotka. To zabawki,  które uczą mówić i śpiewać. Dobrym pomysłem będą też zestawy do budowania zamków w piaskownicy i jeździki dziecięce (najlepiej ozdobione motywem z ukochanych bajek).

Dla młodych artystek z pewnością trafionym prezentem będą farbki (z szacunku do rodziców wybierz łatwo zmywalne i hipoalergiczne) lub kolorowe masy do lepienia figurek (na przykład ciastolina). Większość dziewczynek ucieszy się też z kolorowych strojów, które zamienią je we wróżki, księżniczki lub inne bajkowe stworzenia. Zdecydowanie jest w czym wybierać – większość sklepów z zabawkami ma bardzo szeroki asortyment.

Możesz też kupić zabawki, których co do zasady nie przypisuje się żadnej z płci, takie jak puzzle (oczywiście duże!), klocki, rowerek biegowy, huśtawkę do montażu czy różne elementy placu zabaw do ogródka. Takimi sprzętami nie pogardzi żadne dziecko.

Zabawka na roczek dla chłopca

W poszukiwaniach prezentu na roczek dla chłopca wzrok i myśli kierują się na ciemniejsze kolory i motywy samochodów czy narzędzi. Te skojarzenia pomogą nam na pewno wybrać właściwą zabawkę na roczek. Chłopcy od najmłodszych lat interesują się zwykle tym, co związane z maszynami, autami i konstruowaniem czegoś. Dobrym wyborem będą zawsze zabawkowe autka, jeździk i zabawki tematyczne z motywami z bajek.

Dla potomków majsterkowiczów ciekawym podarunkiem może stać się zabawkowa skrzynka z narzędziami, dzięki której maluch będzie mógł „uczestniczyć” w naprawach, jakie akurat przeprowadza jego rodzic. Prezent na roczek dla chłopca może być także „neutralny” – zabawki ogrodowe czy baseniki zawsze znajdą swoich entuzjastów.

Można też postawić na zabawki, które „rosną razem z dziećmi”, na przykład rowerki z funkcją przestawienia na hulajnogę czy zabawki z regulowanym rozmiarem. Takie sprzęty mogą cieszyć dziecko przez wiele lat. Kiedy z nich wyrośnie, mogą jeszcze przez długie lata służyć jego młodszemu rodzeństwu czy innym dzieciom w rodzinie.

Podsumowanie – jaka zabawka na roczek sprawdzi się najlepiej?

Wybór zabawki na prezent na roczek jest ważnym zadaniem, które wbrew pozorom nie jest takie trudne. Zastanawiając się, jaki upominek podarować dziecku, zwróć uwagę na jakość materiału i wielkość elementów, aby uniknąć ryzyka wypadku. Postaraj się też, aby Twój podarek pasował do wieku dziecka.

Zabawkę na roczek dla dziewczynki najbezpieczniej jest dobierać w jasnej kolorystyce. Szukaj wśród tych z motywami z ulubionych bajek lub wybierz jeździk albo rowerek, który może rosnąć wraz z obdarowanym dzieckiem. Nie wahaj się też sięgać po prezenty dla przyszłych artystów. Dla komfortu rodziców wybieraj jednak łatwo zmywalne warianty.

Podobnie wygląda sprawa z zabawkami na roczek dla chłopców. Tu sprawdzą się zabawki z ciemniejszymi motywami, a także różnego rodzaju samochodziki, wozy czy narzędzia. Postacie z ulubionych bajek są dobrym wyborem także w tym przypadku.

Jeśli chcesz, by zabawka przyniosła satysfakcję dziecku bez względu na jego płeć, warto rozważyć puzzle, klocki, zabawki do ogrodu czy baseny. W dawaniu prezentów nie chodzi tylko o odpowiednie kolory czy wzory. Liczy się przede wszystkim przyjemność, jaką może mieć dziecko w trakcie zabawy.