Jak zaprojektować nowoczesny ogród?

Ogród jest miejscem, w którym można spędzać czas wśród zieleni, natury. To prywatna przestrzeń,  w ogrodzie spotyka się z przyjaciółmi, spędza czas z rodziną. Można pracować, odpoczywać czy się bawić. To też miejsce, w którym chętnie spędza się czas samotnie. Można w nim poczytać dobrą książkę albo odprężyć w towarzystwie kojących roślin. Jak zaprojektować ogród, aby był funkcjonalny i estetyczny?

Jak zaprojektować nowoczesny ogród? Porady i inspiracje

Projektowanie ogrodu obejmuje kilka etapów. Na wstępie należy ustalić, jaki styl będzie najbardziej pasował do charakteru domu. Do budynków o stylu industrialnym zaprojektujemy inny ogród niż do tych w stylu minimalistycznym. Następnie należy wybrać rodzaj nawierzchni oraz jej wielkość. Czy w ogrodzie będą tylko ścieżki? Czy warto zdecydować się na pokrycie nawierzchnią większego terenu? Kolejnym etapem jest wybór roślinności i dopasowanie jej do siebie oraz do pozostałych elementów. W ogrodzie możesz umieścić też meble, dekoracje, rzeźby, zabawki dla dzieci. Musisz też podjąć decyzję dotyczącą basenu, oczka wodnego albo fontanny. Zbiornik wodny sprawia, że ogród nabiera wyjątkowego charakteru.

Nowoczesny ogród. Rodzaj nawierzchni i ogrodzenie

Do wyboru są różne materiały. Każdy ma innych charakter i współgra z innymi rozwiązaniami stylistycznymi. Do ogrodów rustykalnych sprawdzą się: naturalny kamień, nieregularnie łamane płyty, kostka brukowa nawiązująca do naturalnych surowców. Do brutalizmu będą pasowały proste, betonowe płyty oraz surowe, oszczędne materiały. Do nowoczesnych ogrodów sprawdzą się proste, geometryczne elementy. Możesz wybrać kostkę brukową i proste kamienne płyty. Z cegłą dobrze komponuje się drewno. Drewniane nawierzchnie nie muszą mieć wiejskiego charakteru.

Proste ścieżki z nowoczesnego drewna to przepis na loftowe i industrialne aranżacje. Wystarczy wyszukać frazę: nowoczesne ogrody Poznań. Po przejrzeniu zdjęć i inspiracji łatwiej będzie Ci poczuć, co do siebie pasuje. Bardzo ważnym elementem każdego ogrodu jest ogrodzenie. Jeśli ścieżki są kamienne, to warto wybrać takie wykonane z takiego samego surowca. Do nowoczesnych terenów pasuje ogrodzenie panelowe albo drewniane. To pierwsze może stać się konstrukcją dla roślin pnących. Warto wybrać ogrodzenia roślinne, szczególnie jeśli ogród jest niewielki. To pozwoli na oszczędność cennej przestrzeni, którą będziemy mogli zaaranżować w sposób funkcjonalny.

Roślinność i zbiornik wodny

Jakie projekty ogrodów Poznań stworzą nowoczesny ogród roślinny? W mniejszych ogrodach to ogrodzenie może być głównym akcentem roślinnym. Warto wybrać kilka roślin, o różnej wielkości i stworzyć pionowe kompozycje warstwowe. Jeśli ogród jest większy, to roślinność może być rozplanowana w sposób bardziej dowolny. W małych ogrodach drzewa, krzewy, czy kwiaty powinny być usytuowane przy ogrodzeniu albo przy ścianie. Altanę możesz pokryć winogronem. Zamiast parasola ogrodowego wykorzystać drzewo. Wystarczy, że zbudujesz stół wokół niewielkiego drzewa. Jego korona stworzy naturalny parasol. Sprawdzą się rośliny wiszące, porastające elewację domu, zawieszone na meblach ogrodowych. Jednym z najlepszych rozwiązań jest wykorzystanie mebli składanych. To zwiększy funkcjonalność przestrzeni.

W dużych ogrodach rośliny mogą stanowić odrębne skupiska. Powinny być ze sobą spójne, ale znacznie mniej niż w niewielkich ogrodach. Dużo łatwiej wydzielić konkretne przestrzenie, o różnym przeznaczeniu i charakterze. W dużym ogrodzie warto umieścić zbiornik wodny. Jednym z najbardziej nowoczesnych rozwiązań jest staw wodny. To połączenie naturalnego basenu i oczka wodnego. Jest urokliwy, łatwy w utrzymaniu, funkcjonalny i ekonomiczny. W minimalistycznych ogrodach roślinność powinna być prosta i stonowana. Dynamizmu dodadzą barwne trawy ozdobne. Należy unikać kolorowych kwiatów, barwnych rabat. Warto wykorzystać różne odcienie zieleni, szarości, sepii. W wybranym miejscu możesz umieścić akcent kolorystyczny. To może być purpurowa trawa ozdobna albo czerwony krzew.