Jak urządzić przyjazny i funkcjonalny gabinet psychologiczny? Sprawdź najlepsze pomysły na aranżację!

Jeżeli wykonujesz trudny zawód psychologa bądź psychoterapeuty, zapewne wiesz jak ważne jest odpowiednie jego urządzenie. Bez względu na to, czy jest to gabinet psychologiczny w Warszawie, czy też gabinet prowadzony w mniejszym mieście, pacjent oczekuje miejsca przytulnego i komfortowego. Musisz więc zastanowić się nad tym, jaka kolorystyka i jaki rodzaj mebli będą najodpowiedniejsze. Na szczęście, urządzenie gabinetu psychologicznego nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje o tym, co powinno się w nim znaleźć.

Wygodne fotele to podstawa

Nie da się ukryć, że najważniejszymi meblami, które muszą znajdować się w gabinecie psychologicznym są fotele. To właśnie w nich siedzą naprzeciwko siebie terapeuta i pacjent. Musisz więc postarać się o to, aby były one przede wszystkim wygodne. Odwiedzając sklep meblowy, postaraj się posiedzieć chwilę w każdym meblu, który Cię zainteresuje. Dzięki temu będziesz mógł ocenić, czy jest on wygodny i godzien zakupu. Bez względu na to, czy pacjent odwiedza gabinet psychologiczny w Warszawie, czy też gabinet w innym dużym mieście, oczekuje zazwyczaj tego, aby meble znajdujące się w nim były atrakcyjne wizualnie. Postaraj się więc o wybór ładnych foteli w interesującym kolorze. Ostatnio bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się fotele typu uszak, które dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych. Wydają się być one wręcz stworzone do gabinetu psychologicznego.

Jaka kolorystyka powinna dominować w gabinecie psychologa?

Bez względu na to, czy urządzasz gabinet psychologiczny Warszawa, czy też prowadzisz swoją praktykę w innej lokalizacji, musisz pamiętać o odpowiedniej kolorystyce. W gabinecie lepiej wystrzegać się ścian lub tapet o barwie intensywnej czerwieni bądź pomarańczy. Mogą one niepotrzebnie pobudzać bądź nawet niepokoić niektórych pacjentów. Lepiej postaw na stonowane odcienie, takie jak na przykład delikatny błękit czy mięta. Postaraj się jednak unikać szarości, która może źle wpływać na samopoczucie osób zmagających się z depresją. Jeżeli chodzi o meble, zainteresować może Cię, chociażby butelkowa zieleń, królewski błękit oraz jagodowy fiolet. Postaraj się o to, aby wnętrze było harmonijne.

O czym jeszcze warto pamiętać?

W gabinecie psychologicznym na pewno przyda się niewielki stolik kawowy, który będzie znajdował się między fotelami. Obowiązkowo powinno znajdować się na nim pudełko z chusteczkami. Jako że stanowi ono niezbędny element wyposażenia gabinetu psychologicznego, możesz pokusić się o zakup pudełka z drewna. Będzie to bardzo ciekawa i funkcjonalna ozdoba w Twoim gabinecie. Pomyśl także o zakupieniu przynajmniej kilku roślin. Może to być zarówno paproć, jak i monstera. Jeśli jednak decydujesz się na rośliny, licz się z koniecznością pielęgnowania ich. Element wyposażenia Twojego gabinetu może stanowić także regał z książkami o tematyce psychologicznej. Bardzo ważne jest to, aby w gabinecie panowała odpowiednia temperatura. Zimą pomieszczenie powinno być ogrzewane, a latem klimatyzowane.