Jak sprowadzić auto z Niemiec?

Myśl o zmianie swojego pojazdu na lepszy model dla każdego kierowcy wiąże się z wyzwaniem i koniecznością podjęcia ważnych decyzji. Niektórzy wybierają pojazdy z salonu, inni szukają perełki po komisach samochodowych, a jeszcze inny decydują się na zakup od osób prywatnych. Jest także grupa, która uważa, że najlepszym pomysłem jest sprowadzenie auta z Niemiec. Jest to dość kontrowersyjny temat, bo nie wszyscy mają zaufanie co do stanu technicznego pojazdów zza zachodniej granicy. Ponadto potencjalni kupujący obawiają się kruczków prawnych i formalności, które trzeba załatwić przy imporcie samochodu. Spróbujmy przybliżyć proces nabywania pojazdu, tak aby wszelkie wątpliwości nieco się rozjaśniły.

Używane samochody z Niemiec

W 2004 roku Polska niejako stała się krajem zachodnim poprzez dołączenie do Unii Europejskiej. Otwarcie granic miało niebagatelne znaczenie dla rynku motoryzacyjnego, bo na naszych drogach zaczęły się pojawiać pojazdy sprowadzane, między innymi z Niemiec. To właśnie ten kraj stał się synonimem wysokiej jakości samochodów, bo stamtąd pochodzą popularne i ekskluzywne koncerny motoryzacyjne, taki jak Mercedes, BMW czy Volkswagen. Na początku XXI wieku cały kraj opanowała moda na niemieckie pojazdy. Nasze rodzime konstrukcje wyglądały blado przy zaawansowanych technicznie pojazdach produkowanych za Odrą. Utarło się także dość popularne przekonanie, że auta stamtąd są zadbane i lepiej utrzymane od polskich odpowiedników, nawet przy większym przebiegu. Częściowo było to prawdą, bo auta, które jeździły głównie po autostradach stosunkowo wolno się zużywały. Dodatkowo przeciętny sąsiad zza zachodniej granicy jest bogatszy, dzięki czemu może częściej zmieniać samochody. Skutkiem tego Niemcy pozbywali się aut w bardzo dobrym stanie wizualnym i technicznym za niską cenę.

Etapy sprowadzania pojazdu i formalności urzędowe

Wiemy już, dlaczego Polacy upodobali sobie zagraniczne auta. Sprowadzenie samochodu z Niemiec nie jest jednak tak banalną sprawą, jak mogłoby się początkowo wydawać. Cała przygoda rozpoczyna się od przeglądania serwisów aukcyjnych i poszukiwania ofert, które spełnią nasze oczekiwania. Gdy znajdziemy już wymarzony samochód, musimy ustalić szczegóły transakcji i dogadać się co do ewentualnej obniżki ceny czy też jazdy testowej. Nieoceniona w tym przypadku może okazać się dobra znajomość języka niemieckiego. Skoro jesteś już umówiony na oglądanie samochodu, to warto byłoby przeprowadzić wstępną analizę kosztów i podjąć decyzję, czy sprowadzenie ostatecznie się opłaci. Gdy jesteśmy już na miejscu, powinniśmy sprawdzić, czy auto jest w pełni sprawne i czy zdjęcia nie zakłamują stanu rzeczywistego. W tym punkcie warto także zbadać pracę silnika, skrzyni biegów czy hamulców. Jeżeli wszystko działa jak należy, możemy zająć się spisywaniem umowy. Jeżeli jest ona tylko w języku niemieckim, to będziemy potrzebowali tłumaczenia. W następnym etapie czekają nas formalności w niemieckim urzędzie komunikacji. Po wyrejestrowaniu pojazdu i wyrobieniu tymczasowych tablic oraz miękkiego dowodu rejestracyjnego możemy spokojnie wracać do kraju. Już w Polsce udajemy się do Urzędu Celnego, aby opłacić akcyzę. Należy także przetłumaczyć dokumenty, zrobić pierwszy przegląd, zarejestrować pojazd i wykupić ubezpieczenie. Od tej pory możemy spokojnie poruszać się naszym nowym pojazdem po polskich drogach.

Sprowadzenie pewnego auta

Należy zdawać sobie sprawę z tego, iż sprowadzenie pojazdu na własną rękę może być problematyczne. Przede wszystkim nie wszystkie auta są w nienagannym stanie technicznym, a nie mając wykształcenia mechanicznego, możemy łatwo naciąć się na jakieś dodatkowe koszty. Nawet jeśli zabierzemy ze sobą specjalistę, to może się okazać, że mamy problemy z załatwieniem formalności w niemieckich urzędach. Zazwyczaj odbywa się to sprawnie, ale osoby, które nie znają zbyt dobrze języka niemieckiego, mogą mieć z tym pewne problemy. Sytuacje jeszcze bardziej komplikują się, jeżeli trafimy na nieuczciwego sprzedawcę, który będzie próbował wykorzystać naszą niewiedzę i nie udostępni nam wszystkich koniecznych dokumentów. Dlatego też podczas sprowadzania samochodu z Niemiec najlepiej jest posłużyć się firmą, która zajmuję się tym na co dzień. Jednym z takich przedsiębiorstw jest Autotesto. Pracownicy tej firmy od początku do końca przeprowadzą nas przez proces sprowadzania auta z Niemiec. Korzystając z usług Autotesto masz pewność, że pojazd będzie doskonale przygotowany do jazdy zarówno od strony technicznej, jak i prawnej. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź stronę: https://www.autotesto.pl/sprowadzenie-auta-z-niemiec/. Zlecenie sprowadzenia pojazdu oszczędzi Ci wiele czasu i nerwów, a także pomoże uchronić się przed ewentualną stratą pieniędzy.