Czy na diecie keto można jeść słodycze?

Dieta ketogeniczna w ostatnim czasie stała się bardzo popularna, a szczególnie chętnie korzystają z niej osoby pragnące w krótkim czasie zrzucić nadmiarowe kilogramy. Jej głównym założeniem jest zmniejszenie ilości spożywanych węglowodanów na rzecz tłuszczów. Węglowodany to inaczej cukry. Czy to oznacza, że na diecie keto nie można jeść słodyczy? Sprawdź, co zrobić, jeśli w trakcie takiego sposobu odżywiania poczujesz chęć na słodkości. Z pewnością przyda się przepis na keto lody!

Na czym polega dieta keto?

Dieta ketogeniczna, potocznie zwana keto, to sposób odżywiania, którego celem jest doprowadzenie do stanu ketozy. A czym jest ketoza? To stan fizjologiczny, gdy organizm czerpie energię z tłuszczów, a nie z cukrów. Dzięki temu możliwe jest szybkie pozbycie się tkanki tłuszczowej i osiągnięcie wymarzonych celów w kontekście sylwetki. Dlatego osoby, które pragną w krótkim czasie zrzucić zbędne kilogramy, tak chętnie korzystają z tego sposobu odżywiania.

Warto jednak wspomnieć, że początkowa utrata kilogramów to najczęściej skutek pozbywania się wody z organizmu. Zamiast dostarczać glikogen (obecny w węglowodanach), który wiąże cząsteczki wody, dostarczasz tłuszcz.

Aby uzyskać stan ketozy w organizmie, należy wyeliminować lub zastąpić większość węglowodanów tłuszczem. Dzięki temu organizm, zamiast pobierać energię z glukozy, pobiera ją z tłuszczu, dlatego możliwa jest szybka redukcja tkanki tłuszczowej. Dieta ketogeniczna wiąże się zatem z radykalnymi zmianami w sposobie odżywiania. Konieczne jest odstawienie m.in. pieczywa, ryżu, makaronu, większości owoców oraz oczywiście słodyczy. Dlatego osoby na diecie keto chętnie sięgają po „dozwolone” zamienniki takie jak keto lody czy inne keto desery zawierające minimalne ilości węglowodanów.

Czy na diecie keto można jeść cukier?

Podstawowym założeniem diety ketogenicznej jest wyeliminowanie węglowodanów. Zbyt duże ilości tego makroskładnika mogą całkowicie zaprzepaścić efekty doprowadzania organizmu do stanu ketozy. Dlatego należy bardzo uważać na to, co się je. Zatem, czy na diecie keto można jeść słodycze? Odpowiedź brzmi: to zależy. Od czego? Od tego, jakie będą to słodycze. Zwykłe sklepowe słodkości zawierają przeważnie biały cukier, który jest niedozwolony na diecie ketogenicznej, ponieważ są to węglowodany w czystej postaci. Zjedzenie jednego batonika mogłoby zaprzepaścić efekty długiej pracy.

Dlatego, jeśli zależy Ci na tym, aby prawidłowo przeprowadzić dietę ketogeniczną, musisz zapomnieć o białym cukrze. Dobra wiadomość jest jednak taka, że istnieją pewne sposoby na zaspokojenie potrzeby na słodkości. Otóż możesz spożywać produkty słodzone naturalnymi słodzikami takimi jak np. stevia, ksylitol czy erytrytol. Idealnie nadają się one do deserów takich jak np. keto lody.

Keto lody, czyli „legalne” słodycze na diecie

Każdy człowiek czasem ma ochotę na coś słodkiego i jest to normalną potrzebą organizmu. Aby zaspokoić ją na diecie keto, możesz samodzielnie przyrządzić wspomniane wcześniej keto lody. Przygotowując słodycze w domu, możesz w pełni kontrolować, co znajdzie się w ich składzie i uniknąć przede wszystkim cukru, ale także innych szkodliwych substancji. Keto lody to jeden z najpopularniejszych deserów na diecie ketogenicznej, dlatego w internecie znaleźć można mnóstwo przepisów.

Bazą do lodów może być śmietana, mleczko kokosowe, masło orzechowe, żółtka jajek i wiele innych tłustych produktów. Jako dodatki dobrze sprawdzą się owoce o niskiej zawartości węglowodanów np. truskawki, maliny i jagody. Do posłodzenia będzie potrzebny Ci oczywiście jeden z naturalnych słodzików. Oto najprostszy sposób na keto lody: do miski wrzuć stałą część mleczka kokosowego, pół łyżeczki proszku waniliowego oraz łyżeczkę erytrytolu. Następnie ubij wszystko na puszystą masę i włóż do zamrażalnika na kilka godzin. Gotowe!

Jeśli chcesz, aby lody były bardziej puszyste, możesz co jakiś czas wyjmować je z zamrażalnika i przemieszać. Oczywiście, jest to tylko przykładowy przepis, a wybór składników zależy od Ciebie.