Jak sprawdzić wartość pojazdu?

Istnieje wiele sytuacji, które wymagają sprawdzenia wartości rynkowej pojazdu. Jeśli chcesz sprzedać swój samochód, wycenić ewentualną szkodę lub wybrać najlepszą ofertę ubezpieczenia OC/AC, to musisz wiedzieć, ile Twoje auto jest warte. Jednak finalna cena pojazdu może się różnić w zależności od tego, jakie parametry weźmiesz pod uwagę oraz, kto dokona wyceny Twojego pojazdu. A jak szybko i bez wysiłku sprawdzić wartość samochodu?

Porównaj ceny na lokalnych portalach ogłoszeniowych

Jeśli chcesz wiedzieć, jak sprawdzić wartość pojazdu, to dobrym sposobem będzie porównanie cen na lokalnych portalach z ogłoszeniami. Metoda ta będzie wymagała od Ciebie poświęcenia czasu na przygotowanie danych technicznych pojazdu, wpisanie ich w wyszukiwarkę i weryfikację cen samochodów o podobnych parametrach. W tym celu możesz zrobić tabelkę, w której umieścisz ceny poszczególnych aut, a na końcu wyciągnij z nich średnią i zobacz, czy otrzymana kwota odpowiada Twoim oczekiwaniom. Sprawdzanie cen na portalach ogłoszeniowych nie jest bardzo precyzyjną metodą, ale może pokazać Ci, jak inni właściciele wyceniają pojazdy o parametrach zbliżonych do Twojego samochodu. 

Jak sprawdzić wartość rynkową pojazdu bez wychodzenia z domu?

Obecnie możesz również skorzystać z innowacyjnych kalkulatorów online, które szybką obliczą wartość Twojego samochodu. A jak sprawdzić wartość rynkową pojazdu bez wychodzenia z domu? Wiele firm ubezpieczeniowych, a także niektóre komisy samochodowe udostępniają na swoich stronach proste kalkulatory online, za pomocą których w dosłownie kilka minut poznasz szacowaną wartość Twojego auta. W tym celu musisz podać podstawowe dane takie jak rocznik, marka, model, przebieg czy pojemność silnika. Oczywiście taka wycena nie będzie brała pod uwagę napraw powypadkowych czy niesprawnej klimatyzacji, jednak dzięki niej dowiesz się, ile w przybliżeniu możesz otrzymać pieniędzy za swój używany samochód. 

Profesjonalna wycena aut w Warszawie

Jeśli potrzebujesz szczegółowej wyceny auta na przykład do sprawy rozwodowej lub spadkowej, to rozważ zamówienie ekspertyzy u rzeczoznawcy. Ponieważ taka osoba sprawdzi stan techniczny samochodu oraz jego wyposażenie i na tej podstawie określi szacowaną wartość pojazdu. Profesjonalna wycena aut w Warszawie to również dobry sposób na podważenie zaniżonej ekspertyzy wykonanej przez firmę ubezpieczeniową. W takim wypadku opinia niezależnego rzeczoznawcy może być podstawą do walki o wyższe odszkodowanie za doznaną szkodę i pozwoli Ci na odzyskanie znacznych sum pieniędzy. Ważne, by dostarczyć rzeczoznawcy wszystkie niezbędne dokumenty związane z danym samochodem, a niekiedy przydatne mogą się okazać również dobrej jakości zdjęcia z miejsca wypadku.

Wycena auta w komisie samochodowym

Zastanawiając się, jak sprawdzić wartość samochodu, możesz również odwiedzić najbliższy komis samochodowy. Fachowcy pracujący w komisie mają duże doświadczenie w wycenianiu aut, ponieważ codziennie przyjmują nowe samochody i za każdym razem muszą ustalić ich cenę. Pamiętaj jednak, że komis samochodowy zarabia na sprzedaży samochodów, dlatego cena Twojego auta będzie pomniejszona o stosowną prowizję. Nierzadko również pracownicy komisu przed sprzedażą danego samochodu dokonują w nim jeszcze niezbędnych napraw, które również muszą wkalkulować w cenę sprzedaży. Dlatego może się okazać, że wycena, którą otrzymasz w komisie samochodowym, będzie niższa od ceny rynkowej. Mimo wszystko, jeśli chcesz szybko i bez wysiłku sprzedać samochód, to oddanie go do komisu będzie wygodną i bezpieczną opcją, dzięki której Twoje auto wkrótce znajdzie nowego właściciela.

Poszczególne wyceny mogą się od siebie różnić w zależności od tego, kto i w jakim celu je przygotował. Wobec czego, zanim zdecydujesz się oszacować wartość swojego auta, najpierw ustal jakiego rodzaju wycena będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia. Znając już wartość samochodu, będziesz mógł wystawić go na sprzedaż, wybrać korzystną polisę lub podważyć ekspertyzę ubezpieczyciela. Dlatego to ważne, by taka wycena została rzetelnie przygotowana przez doświadczonego fachowca.