Jak skutecznie ćwiczyć pamięć?

Każdy powinien dbać o własną pamięć, ponieważ z wiekiem można mieć coraz więcej problemów z nią i zapominać poszczególne kwestie. Niestety, ale kiedy nie używa się niektórych sformułowań przez dłuższy czas, to później trzeba się ich na nowo uczyć lub przypominać sobie za pomocą odpowiednich materiałów. Człowiek przyswaja mnóstwo informacji w ciągu doby, ale zapamiętuje w większości te, które związane są z jakimiś uczuciami lub były często powtarzane.

Pamięć – jak ćwiczyć?

Wiele osób zastanawia się, co zrobić, aby zadbać o lepsze przyswajanie informacji, a także jak ćwiczyć pamięć, aby utrzymywać ją w dobrej kondycji. Istnieje sporo ćwiczeń na zapamiętywanie. Dobrym sposobem jest metoda nazywana “domem pamięci”. Polega ono na tym, że wyobrażasz sobie, że jesteś w nim i otwierasz kolejne pomieszczenia, gdzie znajdują się kolejne informacje do zapamiętania. W ten sposób nie tylko rozwijasz swoją pamięć, ale także wyobraźnię poprzez tworzenie ciekawych obrazów w swoim mózgu. Dzięki takiemu ćwiczeniu łatwiej zapamiętasz pojęcia, ponieważ masz też obraz w głowie, z którym pomieszczeniem dane słowo było związane. W przypadku takiego ćwiczenia wyobrażasz sobie przyjemne miejsca, które dobrze pamiętasz. Pomocny może także okazać się haft diamentowy krajobrazy, który polega na wyklejeniu krajobrazu z kolorowych diamencików.

Dobrym sposobem na poprawę pamięci jest granie w gry planszowe, ponieważ w nich też trzeba zapamiętywać pewne informacje, co jest łatwiejsze w obliczu emocji związanych z rywalizacją. W takim przypadku nierzadko trzeba osiągnąć maksymalne skupienie się na grze, a to powoduje, że dane wyrażenia są zapamiętywane szybciej. Kiedy zastanawiasz się, jak skutecznie ćwiczyć pamięć, to idealnym rozwiązaniem jest granie w gry z elementem zapamiętywania. Dobry przykład takiego tytułu stanowi Zgadnij, kto to?. Tutaj trzeba zapamiętać, jakie włosy miała dana postać, aby ją wyeliminować. Świetnie sprawdzi się w przypadku dzieci, ponieważ uczestnicząc w niej, będą musiały zapamiętać szczegóły dotyczące osób, ale też odpowiednio się skoncentrować. To spowoduje, że będą lepiej przyswajać detale i rozwijać swoją pamięć krótkotrwałą.

Jak ćwiczyć pamięć krótkotrwałą?

Kiedy nie wiesz, jak ćwiczyć pamięć krótkotrwałą, to najlepszym sposobem jest rozwiązywanie krzyżówek oraz diamenciki do wyklejania. Pamięć krótkotrwała służy do rozwiązywania zadań matematycznych, ale też do własnych przemyśleń. Poszczególne zagadnienia znikają z umysłu po upływie kilku godzin lub minut. Diamenciki do wyklejania pozwalają mózgowi na krótkotrwałą pracę i zadowolenie z osiągniętego rezultatu. Przy krzyżówkach ćwiczysz przypominanie poszczególnych pojęć, ponieważ musisz dość szybko przywołać słowo z danej dziedziny.

Dobrym sposobem na poprawienie tego rodzaju pamięci jest też powtarzanie sekwencji danych słów lub zapamiętywanie liczb, na przykład numeru telefonu poprzez łączenie dwóch cyfr, aby mieć mniej liczb do nauki. Rozwijaniu pamięci krótkotrwałej służy cisza, ale też czytanie książek oraz pisanie tekstów przy wyłączonych wszystkich odbiornikach, które mogłyby rozpraszać.

Jak ćwiczyć pamięć długotrwałą?

Ten obszar pamięci jest bardzo ważny, ponieważ informacje w nim zawarte mają się przydawać latami oraz stanowić magazyn wspomnień różnych chwil w życiu. Ćwiczenia tego typu są trudniejsze i potrzeba więcej skupienia przy nich. Przy tym też należy dbać o naukę umiejętności manualnych, ponieważ mózg musi zapamiętywać określone ruchy w różnych sytuacjach.

Sposobem bardzo popularnym wśród studentów i uczniów jest rozmieszczenie w wielu miejscach karteczek z informacjami, które chcą zapamiętać. Muszą one zostać umieszczone na wysokości wzroku. Najlepiej sprawdzi się ta metoda, kiedy karteczki będą wisieć dłużej i osoba ucząca się będzie na nie od czasu do czasu spoglądać. To pozwoli na odpowiednie zapamiętanie ich zawartości na dłuższy czas.

Przy zapamiętywaniu danych informacji ważna jest odpowiednia długość snu, ponieważ tylko człowiek wypoczęty dobrze przyswaja wiedzę. Należy najpierw zadbać o ten aspekt, a następnie zastanawiać się, jak ćwiczyć pamięć długotrwałą. To pozwoli na szybsze przyswajanie wiedzy oraz zachowanie zdrowia umysłu w przyszłości.