Gdzie wybrać się na narty?

Miłośnicy narciarstwa rokrocznie nie mogą doczekać się nadejścia zimy, kiedy uruchamiane zostają stoki, pozwalające nie tylko szusować, ale też podziwiać przepiękne górskie krajobrazy. Do tego regionalna kuchnia nieraz zaskakuje i pozwala na kosztowanie nowych smaków. Jednak niektórzy mogą się zastanawiać, gdzie wybrać się na narty?

Gdzie wybrać się na narty w Polsce?

Istnieje kilka miejsc, które narciarze chętnie odwiedzają w Polsce. Świetnym przykładem jest Czarna Góra, czyli ośrodek położony w pobliżu Śnieżki. Łączna długość tras wynosi 9200 metrów. Znajdują się tam 3 koleje linowe i 8 wyciągów narciarskich.

Kolejnym interesującym miejscem jest Białka Tatrzańska, czyli najbardziej popularny ośrodek na Podhalu, który łączy aż 3 stacje narciarskie, co łącznie daje 22 trasy, z których można korzystać za sprawą jednego karnetu. To dobra propozycja także dla początkujących oraz średniozaawansowanych narciarzy.

W Polsce warto odwiedzić także Szczyrk, który dzięki inwestorom ze strony Słowacji przeszedł modernizację infrastruktury. Znajdują się tam dwa wyciągi krzesełkowe i 6 wyciągów orczykowych. Do dyspozycji narciarze mają 17 tras.

Następnym interesującym ośrodkiem narciarskim jest Szklarska Poręba, gdzie łączna długość tras wynosi 12 km, z czego najdłuższa ma 4,4 km. Znajduje się tam najbardziej stroma trasa w Polsce, posiadająca nachylenie miejscami sięgające 50%. Narciarze mogą korzystać z 20 wyciągów.

Gdzie wybrać się na narty za granicą? Trasy narciarskie w Dolinie Aosty

Niestety, w wielu przypadkach polskie stoki są oblegane przez przyjezdnych, a wyciągi nie są dostatecznie wydajne, przez co sporą część czasu zamiast jeździć na nartach, stoi się w kolejkach. Ponadto trasy nie są szczególnie długie, choć fakt, potrafią być skomplikowane. Wiele osób wyjeżdża na narty za granicę, poszukując większego spokoju, lepszej infrastruktury czy chcąc po prostu zobaczyć nowe miejsce. Nie bez powodu tak sporo ludzi wybiera trasy narciarskie w Dolinie Aosty.

Dolina Aosty jest bez wątpienia wyjątkowym miejscem. Położona jest w północnych Włoszech. Bezpośrednio graniczy z Francją oraz Szwajcarią. Dzięki temu wycieczka do tego regionu może owocować pobytem nie w jednym, ale trzech krajach! Ponadto znajdują się tam bardzo długie trasy o różnym poziomie trudności, dlatego jest to zarówno dobra propozycja dla początkujących oraz zaawansowanych narciarzy. Naturalną granicę między wspomnianymi państwami stanowią Alpy z najwyższymi szczytami Europy, czyli Mont Blanc, Matterhorn czy Monte Rosa. Widoki w tamtym miejscu są naprawdę wspaniałe. Nie można także zapominać o przepysznej kuchni. Co więcej, w Dolinie Aosty można spróbować aromatycznych potraw charakterystycznych dla Włoch, ale też Francji i Szwajcarii. Ponadto znajduje się tam bardzo bogata baza noclegowa.

Jakie trasy narciarskie w Dolinie Aosty są warte uwagi? Pila to ośrodek dysponujący trasami o różnym poziomie skomplikowania. Co ciekawe, właśnie tam szkoli się kadra najlepszych włoskich alpejczyków. Ogół długości tras wynosi 70 km i jest ich aż 37. Dzięki temu zarówno narciarze początkujący, jak i najbardziej zaawansowani będą zadowoleni.

W pobliżu Mont Blanc znajduje się stacja Courmayeur, wyróżniająca się pięknymi widokami oraz dość spokojnymi trasami, których liczba wynosi 33. Teren narciarski wynosi 41 km.

Na uwagę zasługuje także Cervinia, która jest szczególnie uwielbiana przez mniej zaawansowanych narciarzy. Kolejka dociera na wysokość 3500 m! Stacja oferuje bardzo długie trasy, która umożliwiają zarówno spokojne, ale też szalone zjazdy. Teren narciarski w tym przypadku to 107 km, dlatego na pewno każdy narciarz znajdzie dla siebie odpowiednie trasy zjazdu. W samym ośrodku Cervinia można jeździć nawet latem!

Warto wspomnieć, że w trasy w Dolinie Aosty są także przystosowane dla dzieci. Ponadto można skorzystać z licznych ofert szkółek narciarskich, oddając pociechę pod opiekę trenera, zyskując czas na samodzielne zjazdy.