Obornik granulowany – jak i kiedy stosować go w ogrodzie?

 

Nawozy organiczne są bezpieczne dla roślin oraz dla zwierząt, dobrze wpływają na podłoże oraz dostarczają potrzebnych składników pokarmowych. Stosując nawozy naturalne, jak obornik, czy też kompost, nie narażasz swoich roślin na przenawożenie, które może być dla nich szkodliwe. Obornik dodatkowo zwiększa ilość próchnicy w podłożu, co pozytywnie wpływa na pożyteczne mikroorganizmy glebowe i na właściwości gleby. Dowiedz się, co to jest obornik granulowany i kiedy stosować ten naturalny, drogocenny nawóz.

Czym jest obornik granulowany i jak używać nawozu?

Obornik jest nawozem odzwierzęcym, pochodzi z odchodów zwierząt gospodarczych. Istnieją różne odmiany obornika, które charakteryzują się odmienną zawartością pierwiastków, przeznaczeniem, ale też pochodzeniem. W uprawie amatorskiej najczęściej stosowany jest obornik bydlęcy lub kurzy. Nawóz może występować w wygodnej, granulowanej formie. Jak używać obornika granulowanego? Możesz podsypać nim rośliny ozdobne, drzewa i krzewy owocowe oraz uprawy. Drugą opcją jest zmieszanie go z wierzchnią warstwą gleby tuż przed wysadzeniem roślin. Możesz zrobić również płynną odżywkę do kwiatów. Nawóz bydlęcy charakteryzuje się dużą zawartością azotu, fosforu oraz potasu. Te trzy pierwiastki są kluczowe w żywieniu roślin. To kiedy stosować obornik granulowany może zależeć od rodzaju uprawy oraz od fazy wzrostu Twoich roślin. Najlepiej używać obornika zaraz na początku wiosny oraz w czasie intensywnego wzrostu. Późną jesienią nie powinno się nawozić nawozami, które zawierają azot — negatywnie wpływa to na przygotowanie roślin do fazy spoczynku.

Obornik granulowany — kiedy stosować naturalny nawóz?

Naturalne nawozy są bezpieczne dla środowiska oraz dla samych roślin. Istnieje niskie ryzyko przedawkowania obornika i uszkodzenia roślin. Obornik wpływa również na glebę, zwiększa ilość substancji organicznej, co korzystnie wpływa na wszystkie właściwości podłoża oraz na organizmy glebowe. Kiedy nawozić obornikiem warzywa, aby były bezpieczne dla zdrowia? Obornik granulowany pochodzi z wyspecjalizowanych zakładów, gdzie jest kompostowany oraz suszony. Dzięki temu nie posiada nieprzyjemnego zapachu, łatwo można go aplikować, sprawdzi się również na balkonach i tarasach. Obornik możesz stosować na rośliny w trakcie ich intensywnego wzrostu. W przypadku warzyw najlepiej jest używać nawozów przed zawiązywaniem się owoców. To, jak stosować obornik granulowany, zależy też od rodzaju uprawy, którą posiadasz. Organiczne granulki łatwo aplikuje się pod krzewami oraz pod drzewami. Wystarczy spulchnić wierzchnią warstwę podłoża, rozsypać garść granulek, zmieszać je z glebą i obficie podlać. Nawóz organiczny możesz stosować też na polach lub na grządkach po zebraniu plonów. Usuń wszystkie pozostałości roślin, rozsyp nawóz i przekop ziemię. Wiosną będziesz mieć świetne podłoże do siewu i sadzenia roślin użytkowych. Nawozy organiczne mogą być stosowane też na balkonach oraz w doniczkach z roślinami ozdobnymi

Obornik granulowany — jak stosować nawóz na balkonach

Obornik jest dostępny również w niewielkich opakowaniach, dzięki którym można go łatwo przechowywać i dawkować swoim roślinom. Kiedy nawozić obornikiem kwiaty balkonowe? Możesz używać go regularnie, w ciągu całego sezonu. Zapewnia on łatwy dostęp korzeniom do składników pokarmowych, ale też wpływa na zatrzymywanie wody w podłożu. Dzięki temu gleba w pojemniku nie będzie tak szybko przesychać. Obornik możesz używać parę razy w sezonie, pomiędzy nawozami płynnymi. Możesz też zrobić z obornika płynną odżywkę, którą podlejesz kwiaty. Nie musisz martwić się o przenawożenie roślin, ponieważ nawóz organiczny nie jest tak skoncentrowany, jak nawozy płynne. Obornik możesz zmieszać z podłożem przed wysadzeniem roślin. Nawóz będzie się powoli rozkładał i wzbogacał strefę korzeniową w potas, fosfor oraz w azot. Obornik posiada też niewielkie ilości innych pierwiastków, które pozytywnie wpływają na zawiązywanie kwiatów. Dzięki temu balkon lub taras będą obsypane kwiatami.