Jak liczyć alkohol na wesele?

 

Na zdecydowanej większości wesel w Polsce serwuje się alkohol. Państwo młodzi zazwyczaj wybierają tradycyjnie wódkę oraz piwo i wino, jednak coraz częściej decydują się również na bardziej wyrafinowane alkohole, jak na przykład whiskey. Problematyczna może być jednak ilość butelek, jakie należy zamówić na przyjęcie. Jak więc policzyć alkohol na wesele?

Adekwatnie do liczby gości

Trudność w doborze ilości alkoholu na wesele polega w głównej mierze na tym, że nigdy do końca nie wiemy, kto po jaki trunek sięgnie. Oczywiście, preferencje wielu osób, szczególnie tych bliskich, państwo młodzi doskonale znają. Niemniej jednak nie można założyć, że dana osoba sięgnie akurat po wódkę, inna zaś po piwo. Jak mówi stare przysłowie, „przezorny zawsze ubezpieczony”. Takim też należy być w kontekście ilości alkoholu na weselu. Ile butelek powinno się zamówić, aby niczego nie zabrakło, ale również, aby nie zostało zbyt wiele? Istnieje jedna zasada, która może okazać się pomocna w przypadku wielu par młodych. Z reguły liczy się pół butelki trunku na osobę. Jeśli więc na weselu pojawi się 50 gości, to warto zamówić 25 butelek wódki o pojemności 0,5 litra. Do tego warto domówić 25 butelek wina – rodzaje można wybrać według preferencji lub ogólnie przyjętych zasad dotyczących spożywania wina słodkiego czy wytrawnego. Inaczej zaś liczy się butelki piwa. Jeśli dana osoba zdecyduje się wypić chmielowy trunek, to zapewne sięgnie po więcej niż pół butelki. Warto więc zamówić przynajmniej tyle butelek piwa, ile osób będzie uczestniczyło w przyjęciu. Do obliczeń nie bierzemy pod uwagę dzieci oraz osób niepełnoletnich. Warto jednak uwzględnić też tych, którzy zazwyczaj nie piją tego rodzaju alkoholu. Być może będą chcieli skusić się na lampkę wina lub kieliszek wódki. Jeżeli para młoda chciałaby obdarować gości butelką wódki lub wina na pożegnanie, to musi zamówić dodatkowo przynajmniej jedną butelkę na rodzinę. Według tradycji, jedna butelka wędruje na ręce przedstawiciela rodziny. Warto również w swoich obliczeniach uwzględnić również zespół muzyczny czy fotografa. Dobrze jest wręczyć przynajmniej jedną butelkę weselnej wódki w ramach podzięki. Co natomiast z alkoholami bardziej wyrafinowanymi? Otóż po nie zwykle nie sięga zbyt wiele osób. Można więc zaopatrzyć się na przykład w butelkę whiskey w przeliczeniu na 15-20 osób. Jeśli więc w przyjęciu uczestniczy 60 osób, można zamówić 3 butelki whiskey, ginu lub innego, droższego trunku.

Alkohol na wesele

Nie jest tajemnicą, że bardzo często trudno obliczyć, ile alkoholu rzeczywiście będzie potrzebne na sali weselnej. Nie powinno go jednak zabraknąć, ponieważ zgodnie z tradycją, zwiastuje to nieszczęście. Odkładając na bok ludowe wierzenia, lepiej, żeby alkoholu po weselu nieco zostało, niż zabrakło. Powodem jest fakt, że kupując go wcześniej, można wiele zaoszczędzić. Natomiast za alkohol w restauracji lub w domu weselnym trzeba zapłacić nawet kilka razy więcej. Tymczasem butelki, które nie zostały otwarte, można śmiało użyć przy innej okazji, ponieważ alkohol ma długi termin ważności. Kolejnym rozwiązaniem jest rozdanie niewypitych alkoholi gościom. Niektóre firmy zajmujące się sprzedażą napojów alkoholowych, oferują również możliwość dokonania zwrotu pewnej ilości w danym okresie po weselu. Jedną z takich firm jest sklep Alkohole Majer, z którego ofertą można bliżej zapoznać się na stronie internetowej https://alkoholemajer.pl/. W sklepie zakupić można różnego rodzaje trunki w bardzo atrakcyjnych cenach. Ich dostawa może mieć miejsce nawet w 7 dni od złożenia zamówienia. Co więcej, klienci mogą dokonać zwrotu w wysokości 20% zakupionego w sklepie towaru w ciągu roku. Jest to bardzo duże udogodnienie dla każdej pary młodej, szczególnie dla tych, którzy nie mogą zdecydować się na to, ile alkoholu zamówić na wesele. Prawdą jest, że często temat ten potrafi spędzić parze młodej sen z powiek. Na szczęście z dobrym dostawcą trunków wcale nie musi tak być!