Jak łączyć rolety i zasłony?
Dobrze zaprojektowane pomieszczenie to nie tylko optymalne usytuowanie ścian, dobrana kolorystyka czy dopasowane i współgrające ze sobą elementy umeblowania. To także dobór wypełnienia Twojego wnętrza w postaci firan, zasłon i rolet, których zadaniem jest nie tylko urozmaicić pokój, spełniają one bowiem także bardzo istotne funkcje związane z dawkowaniem ilości światła słonecznego. Pojawia się jednak pytanie – co właściwie sprawdzi się lepiej, zasłony czy rolety? A może warto postawić na obydwie opcje?
Rolety czy zasłony, czyli dlaczego warto postawić na oba rozwiązania
Celem instalacji rolet w mieszkaniu jest przede wszystkim dobra i szczelna izolacja przed niepożądanym światłem. Jest to działanie szczególnie istotne o poranku bądź w sytuacji, gdy ustawienie budynku wiąże się z dużym nasłonecznieniem przez cały dzień. To także dobra ochrona przed sztucznym oświetleniem nocnych lamp, które może utrudniać zasypianie i zachowanie higieny snu. Podobną funkcję jednak spełniają także standardowe zasłony – istnieje możliwość wyboru nieprzepuszczalnych tkanin, które skutecznie odizolują promienie słoneczne. Rolety okienne są rozwiązaniem nieco wygodniejszym, bowiem ich instalacja obejmuje tylko bezpośrednią powierzchnię szyby okiennej – nie skracają więc pomieszczenia w części parapetowej, jak zasłony.
Warto jednak zaznaczyć, że oprócz funkcji praktycznych, istotą zasłon jest przede wszystkim pełnienie funkcji wizualnej oraz lepsze rozłożenie proporcji pomieszczenia. Prawdopodobnie zauważalne jest, że okna nieozdobione zasłonami stwarzają pewnego rodzaju atmosferę pustki, a wnętrze wydaje się być niedokończone. Będzie to nieestetyczne i drażliwe w szczególności dla osoby, która jest przyzwyczajona do okien w całości zasłoniętych grubymi białymi firanami, a które obecnie nie cieszą się już tak dużą popularnością w nowoczesnym designie. Dlatego wybór obu rozwiązań jest skierowany przede wszystkim dla osób, którym ciężko podjąć decyzję co do lepszego rozwiązania. Spośród ofert aktualnie dostępnych na rynku, istnieje możliwość wyboru wielu materiałów o różnej teksturze i innym stopniu przepuszczalności.
Jak łączyć rolety i zasłony i na czym się skupić przy ich doborze?
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, jak mocna i skuteczna ochrona świetlna jest dla Ciebie istotna. Czy ma ona pełnić jedynie rolę delikatnej osłony przed agresywnym południowym słońcem czy być może zachodzi konieczność stworzenia całkowitej ciemności, która pozwoli na spokojny sen? Praktyczne funkcje ochronne to nadrzędne kryterium w komponowaniu aranżacji okiennej. Kolejnym aspektem jest dopasowanie ich do pozostałego umeblowania, tak by nie przytłoczyć go nadmiarem detali. Dużą popularnością cieszą się standardowe jednolite rolety bądź tak zwane plisy. Jeśli natomiast chodzi o zasłony, producenci oferują możliwość wyboru modeli na taśmie lub na kołach naciąganych bezpośrednio na karnisz. Dużą popularnością cieszą się ciężkie tkaniny o nieco rustykalnej formie, które można dowolnie wiązać. Przy minimalistycznych wnętrzach warto postawić na ciekawsze tekstury lub wyróżniające się materiały. Jak łączyć rolety i zasłony, i dopasować je do reszty wystroju? Przede wszystkim dobrym rozwiązaniem jest wybór wyróżniających się materiałów i kolorów, które nie będą się zlewały. W racji wykorzystania obu opcji ochronnych tylko jedna z nich powinna być grubsza i bardziej izolująca. Zbyt duże odcięcie od naturalnego światła może doprowadzić do nieprzyjemnej kolorystyki świetlnej wewnątrz pomieszczenia – bardzo szczelne rolety czy zasłony będą w pewnym sensie przygnębiać pokój.
Czym kierować się w doborze kolorystyki?
Rolety okienne i zasłony mają szansę podkreślić wykończenie pomieszczenia, dlatego warto wspomnieć także o istocie kolorystyki. Dużą sympatią cieszą się obecnie naturalne i stonowane kolory pasujące do minimalistycznych wnętrz lub skandynawskiego designu. W przypadku pomieszczeń o nowoczesnym wystroju sprawdzą się barwy jaskrawe lub wzorzyste. Jest to jednak kwestia indywidualna i w pierwszej kolejności należy postawić na indywidualne preferencje.