Jak dobrać toner do drukarki?

Toner do drukarki jest to kolorowy lub czarny proszek, który jest stosowany w poligrafii do wykonywania kserokopii oraz do drukowania. Jest to także najważniejsza część każdej drukarki laserowej, poza tym to od tonera zależy jakość druku. Dlatego też wybór tonera do drukarki powinieneś podjąć z rozwagą. Jak dobrać odpowiedni toner do drukarki?

 

Jaki toner do drukarki?

 

Kiedy kupujesz drukarkę, musisz wiedzieć, jakiego typu ma ona toner, ponieważ jest to najdroższy materiał eksploatacyjny tego urządzenia. Czasami warto zainwestować więcej pieniędzy na zakup drukarki laserowej, by koszty toneru potem były niższe. Warto wiedzieć, że istnieje możliwość zamiany oryginalnych tonerów rekomendowanych przez producenta drukarki na zamienniki lub ich regenerację, co zmniejsza koszty samego druku. Jednak możesz w ten sposób stracić gwarancję producenta na drukarkę.

 

W niektórych typach drukarek toner i bęben są ze sobą połączone, natomiast w innych występuje podział tych elementów. Każda z drukarek także tych laserowych ma swoje plusy i minusy. Wadą takiego rozwiązania jest fakt, że zastąpienie bębna w tańszych typach drukarek jest zazwyczaj nieopłacalne. Dlatego też, jeśli bęben ulegnie zepsuciu, łatwiej Ci będzie zakupić nową drukarkę niż jej element. Jeśli natomiast toner jest połączony z bębnem, gwarantuje to, że podczas każdej wymiany tej części na nową, zachowana zostanie perfekcyjna jakość druku.

 

Tonery do drukarek – wybrać oryginalne czy zamienniki?

 

Warto wiedzieć, że kolorowe drukarki laserowe działają w tak zwanym systemie CMYK. Znaczy to, że w drukarce stosowane są tonery w czterech kolorach, takich jak: cyjan, magenta, żółty oraz czarny. Każdy z nich umieszczony jest w oddzielnej kasecie oraz może być wymieniony tuż po wyczerpaniu, nawet jeśli reszta tonerów jest jeszcze pełna.

 

Tonery do drukarek laserowych można podzielić na trzy grupy: oryginalne tonery, zamienniki oraz tonery regenerowane. Wybór należy tak naprawdę od Ciebie. Oryginalne tonery tak jak tonery zastępcze, produkowane są w 100% z nowych surowców. Jednak różnica pomiędzy nimi polega na tym, że zamienniki tonerów wykonywane są przez innych producentów oraz nie są firmowane znakiem producenta danej drukarki. Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku regenerowanych tonerów. Ten toner może być stosowany tak samo jak nowy toner, jednak różnicą jest użycie tej samej kasety po zużytym tonerze, która  po prostu zostaje ponownie napełniona. Regenerowany toner jest bardzo funkcjonalny, jeśli proces regeneracji przeprowadzono prawidłowo u godnego zaufania dostawcy.

 

Gdzie kupić dobry toner do drukarki?

 

Najszybszą i najłatwiejszą metodą zakupu tuszu do drukarki jest nabycie oryginalnego tonera do drukarki danego producenta. Wówczas podajesz tylko model urządzenia, natomiast sprzedawca wydaje Ci odpowiedni kolor i typ tonera. Jest to wyjątkowo wygodne rozwiązanie, ale i bardzo kosztowne. Tonery rekomendowane przez producentów drukarek zarówno kopiarek, jak i drukarek laserowych dadzą się szczególnie we znaki, jeśli drukujesz dużo i często. Fakt, że w przypadku awarii sprzętu możesz liczyć na gwarancję producenta.

 

Wybór odpowiedniego tuszu do drukarki powinien być podyktowany Twoimi możliwościami finansowymi oraz oczekiwaniami względem uzyskanej jakości druku. Wysoka cena nie zawsze także idzie w parze z jakością druku. Tanie zamienniki eksploatacyjne mogą być równie dobre, jak te drogie, warto jednak przed planowanym zakupem poszukać informacji o dostawcy i sprawdzić jego renomę. Niektóre firmy produkujące zamienniki są wyjątkowo cenione za wysokiej jakości produkowane materiały.

 

Jeśli nie masz jeszcze doświadczenia w wyborze odpowiednich tonerów do drukarek, zaufaj sprawdzonym firmom oraz dokonajmy zakupu w stacjonarnym sklepie z artykułami eksploatacyjnymi do drukarek lub w sklepie internetowym, który kolportuje oryginalne materiały renomowanych producentów drukarek. W ten sposób będziesz miał 100% gwarancję najwyższej jakości produktów, jak i bardzo atrakcyjnej ceny tonera do drukarki.