Izolajcje natryskowe – zalety ocieplania pianką PUR
Ocieplanie budynków jest niezwykle ważne nie tylko z racji na zabezpieczenie przed utratą ciepła, ale również dla możliwości utrzymania przyjemnego chłodu podczas lata. Wszystko to wiąże się z niższymi kosztami ogrzewania, co jest mile widziane przez każdego. Pianka poliuretanowa jest materiałem izolacyjnym, który zdobył sobie wielką popularność. Dlaczego tak się stało i co ją wyróżnia?
Pianka PUR – czym jest i jakie ma rodzaje?
Pianka poliuretanowa to materiał, który tworzy się za pomocą połączenia gotowych składników. Znalazła sobie zastosowanie w przeróżnych branżach, jednak w ocieplaniu jest szczególnie istotna, a wszystko to przez jej bardzo niski współczynnik przewodnictwa cieplnego. Równie nisko plasuje się jej współczynnik absorpcji wodnej. Właśnie połączenie tych dwóch cech sprawia, że to materiał idealny do ocieplania budynków.
Piana PUR ma również swoje dwa podstawowe rodzaje – opcję otwarto- i zamkniętokomórkową. Czym się od siebie różnią?
- Pianka otwartokomórkowa – jest to opcja oddychająca, składająca się, jak nazwa wskazuje, z otwartych komórek. W ten sposób udaje się zapobiec kondensacji pary wodnej w pomieszczeniu, przez co nie powstaje odpowiednie środowisko do rozwoju grzybów. Rozwiązanie to stosuje się przede wszystkim w budynkach mieszkalnych.
- Pianka zamkniętokomórkowa – jest to rozwiązanie, które składa się w dużej większości z komórek zamkniętych. Rezultatem jest bardzo niski współczynnik przepuszczalności i wysoką odporność na ściskanie. Właśnie dlatego świetnie nadaje się do stosowania przy fundamentach budynków, gdzie wersja otwartokomórkowa mogłaby ulec zniekształceniom.
Jakie zalety ma piana PUR?
Ocieplanie pianą PUR w Krakowie, jak i innych miastach, jest niezwykle popularną opcją. Nic w tym dziwnego, gdyż rozwiązanie to zawiera w sobie wiele zalet. Warto przyjrzeć się najważniejszym z nich. Co wyróżnia pianę PUR?
- Energooszczędność – świetne właściwości izolacyjne sprawiają, że koszty ogrzewania maleją bardzo szybko.
- Szczelność – wysokie parametry izolacyjne zapewniają bezpieczeństwo przed przeciekami powietrza.
- Przyczepność do różnych podłoży.
- Niska absorpcja wody.
- Właściwości wygłuszające i wzmacniające.
- Nie ulega filcowaniu i osuwaniu się.
- Jednolitość, dzięki której nie ma obawy przed nietrwałymi spoiwami.
Jak widać, ocieplanie pianą PUR jest niezwykle korzystne na wielu przestrzeniach. Warto dowiedzieć się jeszcze, jak aplikowany jest ten materiał.
Jak przebiega aplikacja pian PUR?
Cały proces oparty jest o nowoczesną technologię natryskową, dzięki której zwiększona jest dokładność aplikacji. Dochodzi tutaj do zasysania dwóch składników aktywnych pianki przez pompy. Następnie w środku pistoletu dochodzi do ich zmieszania pod wpływem wysokiego ciśnienia. Chwilę po tym piana zostaje wystrzelona w danym kierunku, bardzo szybko zwiększając swoją objętość nawet kilkukrotnie.
Warto wiedzieć, że to specjalista powinien przeprowadzić ocieplanie pianką PUR – Kraków, jak i inne miasta, muszą liczyć się z tym, że do tego zadania potrzebny będzie fachowiec z nowoczesnym sprzętem. Jego zatrudnienie łączy się z opłatą, która jednak bardzo szybko zwróci się w postaci bardzo szczelnych ścian i fundamentów, co zmniejszy koszta ogrzewania na wiele lat.