Instalacja fotowoltaiki w Poznaniu – jaką firmę wybrać?

Z roku na rok ceny energii elektrycznej rosną. Dodatkowo dochodzą kolejne obciążenia, jak choćby opłata mocowa, która obowiązuje każdego odbiorcę prądu. Wszystko wskazuje na to, że kolejne lata wiązać będą się z kolejnymi podwyżkami. Nie może zatem dziwić fakt, że coraz więcej właścicieli domów decyduje się na inwestycję w fotowoltaikę. Na rynku funkcjonuje jednak wiele firm fotowoltaicznych. W samym Poznaniu i okolicach jest ich przynajmniej kilka. Wybór nie jest zatem łatwy. Warto zatem wiedzieć, czym się kierować wybierając wykonawcę, aby inwestycja okazała się sukcesem.

Co sprawdzić wybierając firmę fotowoltaiczną?

Jak wspomniano, firm fotowoltaicznych na poznańskim rynku jest wiele. Każda z nich zapewnia o najwyższej jakości wykonywanych usług. Nic w tym dziwnego, wszystkie walczą o klientów. Jednak dobrą firmę fotowoltaiczną można często poznać już podczas pierwszego kontaktu i pierwszej rozmowy. Jeśli firma zadaje pytania jedynie o wielkość i nachylenie dachu, ukierunkowanie pod względem stron świata i o roczne zużycie energii, to jest to zdecydowanie za mało. Profesjonalna firma fotowoltaiczna zaoferować powinna gruntowny audyt potrzeb klienta oraz dokładny audyt zużycia energii. Dopiero na podstawie tych wszystkich danych możliwe jest stworzenie optymalnego projektu instalacji fotowoltaicznej.

Instalacja fotowoltaiki w Poznaniu – jak wybrać firmę fotowoltaiczną?

Firma projektująca i montująca instalację fotowoltaiczną musi brać pod uwagę wiele aspektów i czynników. Mowa tu choćby o okresie zmniejszonej produkcji, który związany może być m.in. z wahaniami pogody. Pod uwagę wziąć musi także fakt spadku wydajności instalacji wraz z upływającym czasem. Ważne jest zatem, aby wykonawca dokonał niewielkiego przewymiarowania instalacji. Pozwoli to na większą produkcję energii elektrycznej, a nie jedynie w ilości wystarczającej w obecnym czasie. Takie praktyki stosuje m.in. poznańska firma MBM Solar. Firma ta ogromną wagę przykłada także do tego, aby montowane przez nią instalacje fotowoltaiczne Poznań były bezpieczne. Warto zapoznać się z opiniami dotyczącymi tej firmy oraz jej referencjami.

Czynniki wpływające na bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznej

Po pierwsze, instalacja fotowoltaiczna musi składać się z wysokiej jakości podzespołów. Po drugie, profesjonalnie przeprowadzony musi być jej montaż. Po trzecie, firma fotowoltaiczna musi być ubezpieczona i musi dawać gwarancję na swoje usługi. Spełnienie tych trzech warunków jest wymagane, aby można było mówić o tym, że instalacja fotowoltaiczna jest bezpieczna. Dlatego istotne jest, aby wybierając firmę fotowoltaiczną uwagę zwrócić na te trzy aspekty. Na bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznej wpływ ma także to, kto konkretnie będzie ją montował. Pracownicy firmy fotowoltaicznej muszą posiadać wymagane uprawienia oraz doświadczenie.

Serwis i gwarancja na instalację fotowoltaiczną

Każda dobra firma fotowoltaiczna oferuje swoim klientom serwis instalacji. Co jakiś czas konieczna jest bowiem jej konserwacja. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem będzie przeprowadzenie serwisu przez tę samą firmę, która instalację fotowoltaiczną montowała. Nikt lepiej nie będzie znał jej parametrów. Dzięki temu możliwe będzie szybkie zauważenie wszelkich mankamentów w jej działaniu czy uszkodzeń. Można mieć wówczas pewność co do prawidłowego przeprowadzenia serwisu. Błędy mogą bowiem wpłynąć na zmniejszenie wydajności instalacji. Mimo że instalacja jest systematycznie serwisowana i poddawana zabiegom konserwacyjnym, to zawsze może dojść do jej awarii. W takim przypadku każdy klient musi mieć zapewnione poczucie bezpieczeństwa. Mowa tu o gwarancji udzielanej przez firmę fotowoltaiczną. Ważne, aby w takim przypadku firma zobowiązana była do jak najszybszej reakcji i naprawy uszkodzenia. Im bowiem bardziej będzie się ten proces przedłużał, tym więcej energii elektrycznej właściciel domu będzie musiał kupować z zakładu energetycznego. A to oznacza dodatkowe i niepotrzebne koszty.