Do czego przyda się laweta?

Zdarza się, że nawet najlepsze pojazdy ulegają awariom podczas jazdy. Wybierając się w podróż, zazwyczaj nie zakładamy, że na pewnym odcinku nasz samochód odmówi posłuszeństwa, dlatego nie jesteśmy przygotowani na jego naprawdę. Ponadto zdarza się, że usterce ulega część, której nie możemy przywrócić do działania samodzielnie. Co wtedy zrobić? Najlepiej skorzystać z autolawety. Jeśli chcesz dowiedzieć się, do czego jeszcze używane są lawety, to przejdź do dalszej części artykułu.

Laweta – co to jest i do czego służy?

Laweta to pojazd lub platforma załadunkowa przeznaczona do transportowania uszkodzonych samochodów i dużych maszyn. Lawety wyposażone są w wyciągarkę, używaną przede wszystkim przez pomoc drogową do wciągania niesprawnych aut osobowych i pojazdów ciężarowych na platformę. Lawety są także stosowane w celu holowania specjalistycznego. Można na nich transportować m.in. materiały budowlane, przyczepy campingowe czy statków.’

Jak zbudowana jest laweta?

Aby laweta odpowiednio spełniała swoje zadania, musi być zbudowana z pewnych elementów. Przede wszystkim musi posiadać wciągarkę, która umożliwia wciągnięcie uszkodzonych pojazdów. Ponadto obowiązkowym elementem lawety jest platforma wykonana ze stali ocynkowanej, aluminium lub stali nierdzewnej. Ważne, aby była ona solidna i wytrzymała, a dodatkowo wyposażona w specjalne techniczne otwory, które pozwalają na przyczepienie transportowanego pojazdu do powierzchni lawety. W celu zabezpieczenia przewożonego samochodu czy maszyny stosuje się odpowiednie pasy z metalowymi okuciami i ściągaczami. Pasy te stanowią element obowiązkowy, co jest zaznaczone przepisach prawa.

Ponadto autolaweta może posiadać hak holowniczy, pozwalający na podpięcie drugiej przyczepa, również lawety.

Wynajem autolawety – cena

Ile kosztuje wynajem autolawety? Udzielenie konkretnej odpowiedzi na to pytanie jest niemożliwe, ponieważ ceny tych usług są zróżnicowane. Koszt wynajmu lawety zależy od różnorodnych czynników, takich jak m.in. typu lawety, jej wyposażenia i czasu trwania wynajmu. Cena wypożyczenia tego pojazdu jest uzależniona również od tego, ile km zamierzasz nim pokonać. Warto dodać, że niektóre wypożyczalnie autolawet oferują wynajem lawet z kierowcą.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaki jest koszt wypożyczenia tego pojazdu, to skontaktuj się z dobrą firmą oferującą wynajem lawet.

Jak wybrać najlepszą wypożyczalnię lawet?

Zastanawiasz się, jak wybrać dobrą wypożyczalnię lawet? Otóż najlepiej postaw na przedsiębiorstwo posiadające stosunkowo nowe i zadbane pojazdy, wyposażone we wszystkie niezbędne elementy. Ponadto zanim zdecydujesz się na ofertę danej wypożyczalni, dokładnie zapoznaj się z warunkami wynajmu i opiniami na jej temat. Postaw na sprawdzoną i zaufaną firmę, która cieszy się dużą popularnością wśród klientów. Zrezygnuj ze współpracy z wypożyczalniami, które nie chcą jasno przedstawić warunków i podać dokładnych kosztów usług. Ponadto nie korzystaj z oferty firm, których lawety nie są odpowiednio przygotowane i wyposażone w potrzebne elementy, gdyż takie pojazdy mogą stanowić zagrożenie na drodze.