Nietrzymanie moczu – skąd ten problem i jak sobie z nim szybko poradzić?

Nietrzymanie moczu, inaczej nazywane inkontynencją jest powszechnym problemem, dotykającym dużą grupę osób. Choć schorzenie przypisywane jest osobom w podeszłym wieku, na skutek różnych czynników, nieprawidłowe trzymanie moczu może dotknąć kobiety i mężczyzn w młodym lub średnim przedziale wiekowym. To dolegliwość, która ze względu na swój charakter jest bardzo wstydliwa i krępująca. Wiele osób w osamotnieniu walczy z przebiegiem inkontynencji, a bagatelizowanie objawów choroby i unikanie wizyty u specjalisty prowadzi do pogłębienia problemu. Jak leczyć nietrzymanie moczu? Co pomaga na nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu – charakterystyka dolegliwości

Nietrzymanie moczu jest powszechnym problemem, który dotyczy kobiet i mężczyzn w różnym wieku. Mocz u człowieka wytwarzany jest w układzie moczowym poprzez nerki. Po jego wytworzeniu, ciecz zostaje transportowana do pęcherza moczowego, przypominający swoim kształtem i budową worek. Jego ściany zbudowane są z mięśni, które wraz ze zwiększającą się objętością moczu mają zdolność do poszerzania się. Za utrzymywanie moczu w pęcherzu moczowym odpowiadają mięśnie dna miednicy, okalające cewkę moczową. W momencie osiągnięcia maksymalnego wypełnienia pęcherza, mózg człowieka odczytuje sygnał, oznaczający potrzebę opróżnienia pęcherza, poprzez oddanie moczu. Pojawienie się dysfunkcji w procesie utrzymywania moczu prowadzi do rozwoju inkontynencji. Warto wiedzieć, że nietrzymanie moczu dotyczy głównie kobiet, niemniej jednak na problem uskarżają się również Panowie, po ukończeniu 40 roku życia.

Nietrzymanie moczu jest dolegliwością, do której rozwoju przyczynia się wiele czynników. Głównymi składowymi, prowadzącymi do pojawienia się inkontynencji są:

  • infekcje układu moczowego oraz płciowego,
  • zaburzenia hormonalne,
  • poród, który osłabia funkcjonowanie mięśni Kegla,
  • charakter pracy, zwłaszcza ciężkie, fizyczne zajęcia, które bezpośrednio przyczyniają się do funkcjonowania mięśni krocza,
  • otyłość i nadwaga, które prowadzą do obciążenia całego organizmu,
  • przewlekłe stosowanie preparatów moczopędnych,
  • podeszły wiek,
  • częste zaparcia i zaburzenia pracy jelit.

Szybkie rozpoznanie schorzenia i rozpoczęcie leczenia daje szansę na powrót do dawnego funkcjonowania.

Nietrzymanie moczu – jak leczyć?

Leczenie nietrzymania moczu pozwala znacznie zminimalizować problem i pomóc osobie chorej powrócić do dawnego funkcjonowania.  Niekontrolowany wyciek może pojawiać się podczas kichania, intensywnego śmiechu czy kaszlu, dlatego wiele osób w zaawansowanym stadium inkontynencji unika kontaktu z innymi osobami oraz wychodzenia z domu. Wiele osób zauważających u siebie problem zastanawia się, jaki lekarzy przy nietrzymaniu moczu będzie odpowiednim specjalistą? W pierwszej kolejności należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który po przeprowadzeniu wnikliwego wywiadu skieruje pacjenta do ginekologa, urologa lub geriatry.

Jak leczyć nietrzymanie moczu? Rekonwalescencja jest zależna od poziomu zaawansowania dolegliwości. W przypadku osób, gdy w porę zgłoszą się do specjalisty, wystarczające może okazać się wdrożenie leczenia farmakologicznego, niemniej jednak, u pacjentów zwlekających z wizytą u lekarza konieczny być zabieg chirurgiczny. Jedną z podstawowych form rekonwalescencji jest regularne ćwiczenie mięśni Kegla, który bezpośrednio uczestniczy w kontrolowaniu właściwego działania zwieracza, odpowiadającego za utrzymywanie moczu w pęcherzu moczowym.

Co na nietrzymanie moczu pomoże poradzić sobie z dolegliwością? Przy problemie z nietrzymaniem moczu najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy specjalisty, który po rozpoznaniu dolegliwości ma szanse na wdrożenie właściwego leczenia. Niemniej jednak, rekonwalescencja schorzenia jest długim procesem, dlatego warto zabezpieczyć się, aby podczas wyjść z domu czuć się swobodnie i komfortowo. Przy zaawansowanym nietrzymaniu moczu warto wybierać specjalne wkładki anatomiczne, które wycieku moczu pochłoną jego objętość i zneutralizują zapach. Więcej na ten temat przeczytasz na: https://www.martaskoczylas.pl/.