Drzwi do łazienki – jakie wybrać?

Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. Nie może zatem dziwić, że jej aranżacja zawsze zajmuje dużo czasu. Wybrać trzeba w końcu odpowiednie kafelki czy armaturę. Jednak nie można przy tym zapominać o właściwym doborze drzwi. Na rynku dostępne są różne modele drzwi łazienkowych. To sprawia, że wybór tych konkretnych często nie jest wcale taki łatwy, jak mogłoby to się wydawać. Warto zatem wiedzieć, na co zwrócić uwagę, kupując drzwi do łazienki.

Drzwi łazienkowe a wentylacja

Odpowiadając na pytanie, jakie drzwi do łazienki wybrać, przypomnieć trzeba, że to właśnie one w dużej mierze odpowiedzialne są za odprowadzanie wilgoci z pomieszczenia. Możliwe jest to dzięki odpowiednim otworom i wycięciom. To one zapewniają właściwą cyrkulację powietrza. Ma to szczególne znaczenia zwłaszcza w przypadku łazienek bez okna. Dostępne na rynku drzwi łazienkowe mogą odprowadzać wilgoć na różne sposoby. Jednym z nich jest zamontowana w drzwiach kratka wentylacyjna. Jest to powszechnie stosowane rozwiązanie. Inne rozwiązanie to drzwi z tulejami wentylacyjnymi. Są to okrągłe otwory, które najczęściej znajdują się w dolnej części drzwi. Często są dodatkowo osłonięte ozdobnymi nakładkami, co zwiększa ich estetykę. Na rynku dostępne są również drzwi łazienkowe z podcięciami wentylacyjnymi. W tym przypadku mowa jest o specjalnie wyprofilowanym wycięciu na dolnej krawędzi drzwi. Tworzy ono szczelinę między drzwiami a podłogą.

Drzwi łazienkowe z ościeżnicą

Jakie drzwi do łazienki wybrać, aby mieć pewność, że będą one służyć przez długie lata? Najlepiej takie, które wyposażone są w stalowe ościeżnice. Jest to rozwiązanie znacznie trwalsze w porównaniu z ościeżnicami okleinowymi. Drzwi ze stalowymi ościeżnicami świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach narażonych na wilgoć i zmiany temperatury. Poza tym są trwałe, funkcjonalne i znakomicie prezentują się wizualnie. Oczywiście na rynku dostępne są drzwi łazienkowe z różnymi ościeżnicami. Wybór konkretnych zależy przede wszystkim od własnych potrzeb.

Funkcjonalność drzwi do łazienki

Drzwi do łazienki muszą być oczywiście funkcjonalne. Dlatego w przypadku tego pomieszczenia postawić należy na drzwi otwierające się na zewnątrz. Łazienki zwykle nie mają zbyt dużego metrażu. Oznacza to, że jeśli drzwi otwierałby się do wewnątrz, to byłoby to mało praktyczne. Drzwi otwierające się na zewnątrz nie będą stykać się z innymi elementami łazienkowego wyposażenia i nie będą utrudniać przejścia. Zastanawiając się, jakie wybrać drzwi do łazienki pod kątem ich funkcjonalności, to nie można zapomnieć o zapewnieniu sobie prywatności. W łazience wykonuje się wiele intymnych czynności. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie wybór modelu drzwi wyposażonego w wewnętrzny zamek. Dzięki temu można mieć pewność, że nikt nieproszony do niej nie wejdzie. Co jednak ważne, kupno drzwi łazienkowych z zamkiem na klucz nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Znacznie lepszym wyborem będą drzwi z zamkiem łazienkowym z blokadą WC. Taki zamek można od zewnątrz otworzyć np. za pomocą śrubokręta. To ważne, jeśli osoba będąca wewnątrz łazienki straciłaby przytomność np. w wyniku upadku po poślizgnięciu się na mokrej podłodze. Choć takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko, to warto mieć to jednak na uwadze.

Wygląd drzwi łazienkowych

Oczywiście, nie da się w pełni odpowiedzieć na pytanie, jakie powinny być drzwi do łazienki, nie podejmując tematu ich wyglądu. Design drzwi łazienkowych powinien być spójny z aranżacją całego domu lub mieszkania. Dzięki temu wszystko stanowić będzie spójną całość. Szczególnie ważne jest, aby model drzwi do łazienki pasował wizualnie do innych drzwi w mieszkaniu. Na szczęście wybór pod tym kątem jest bardzo szeroki. Na rynku dostępne są zarówno drzwi łazienkowe pełne, przeszklone czy przesuwne. Dzięki temu istnieje możliwość wyboru takiego modelu, który najlepiej spełniać będzie indywidualne oczekiwania. Oferowane choćby drzwi w Toruniu dostępne są także w różnych kolorach. Pozwala to na ich dopasowanie do kolorystyki ścian i innych elementów w pomieszczeniach.