Co pokazuje komputer diagnostyczny?

Komputer diagnostyczny choć jeszcze do niedawna traktowany był jako zbytkowny dodatek do samochodu, obecnie stał się obowiązkowym gadżetem. Auta użytkowane współcześnie wyposażone są w komputer samochodowy, który jest skonstruowany podobnie jak komputer PC: składa się ze sterownika, procesora i pamięci. Pojawiające się problemy w mechanice widoczne są na desce rozdzielczej i dzięki temu wiesz, kiedy należy udać się do serwisu.

Do czego służy komputer diagnostyczny?

Diagnostyka samochodowa w dużej mierze ułatwiła pracę mechanikom. Wskazania komputera diagnostycznego powinny być odpowiednio zinterpretowane przez mechanika, ponieważ od tego zależy, czy usunie on usterkę. Elektronizacja samochodów rozpoczęła się od zainstalowania systemu ABS w latach siedemdziesiątych przez firmę BOSCH. W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku zainstalowano pierwsze komputery sterujące pracą silników w samochodach. Początkowo każdy z producentów samochodów posiadał swój odrębny system.

Stosowany obecnie komputer diagnostyczny jest profesjonalnym urządzeniem służącym do wykonywania diagnostyki samochodowej. Tego typu systemy mogą być uniwersalne, obsługują wtedy wszystkie typy samochodów, lub są dedykowane konkretnym markom, jak np. VAG przeznaczony dla Volkswagena, Audi i Skody. Komputer diagnostyczny służy do diagnozowania pracy wszystkich sterowników w samochodzie. Komputery umożliwiają też programowanie zaawansowanych systemów od nowa po ich wymianie. Komputer diagnostyczny wykorzystywany jest często w procesach tuningowych, umożliwia zmianę pracy silnika, można dzięki niemu ulepszyć lub zmienić funkcjonowanie wtryskiwaczy. Naturalnie, są różne elementy samochodu, które nie podlegają diagnostyce komputerowej, co często wykorzystywane jest przez nieuczciwych sprzedawców samochodów używanych. Żaden komputer diagnostyczny nie jest w stanie wykryć, że samochód ma zardzewiałe elementy podwozia lub nadmiernie wyciągnięty łańcuch rozrządu.

Diagnostyka samochodowa – korzyści

Komputer diagnostyczny podłączany jest do zewnętrznego laptopa i to na jego ekranie zobaczysz listę występujących błędów. Pozwala to na zaoszczędzenie czasu i ogranicza koszty zakupu niepotrzebnych części. W przypadku zakupu samochodu używanego możesz udać się z nim do serwisu bądź warsztatu i poprosić o podłączenie komputera diagnostycznego. Będziesz wtedy miał pewność, że nie ma jakichś ukrytych usterek lub błędów. Profesjonaliści porównują parametry konkretnego samochodu z tymi, jakie podaje producent auta. Aby zapobiegać poważniejszym awariom, powinieneś na bieżąco odczytywać kody błędów, udając się do mechanika i rozwiązując problem. Sprawdzenie komputera diagnostycznego jest niezbędne w sytuacji, kiedy występują objawy takie jak:

 – problemy z zapaleniem samochodu,

 – utrata mocy w czasie jazdy,

 – zapalające się kontrolki na pulpicie.

Właściwe zinterpretowanie błędów ze sterownika silnika nie jest takie proste, wymaga doświadczenia i specjalistycznej wiedzy. Przykładem może być kod błędu nr P0171, mówiący o zbyt ubogiej mieszance paliwowej, co jest konsekwencją zbyt dużej ilości powietrza w stosunku do ilości paliwa. Przyczyny takiego zjawiska mogą być różne, np. nieprawidłowości w układzie zasysania powietrza, uszkodzona pompa paliwa lub nieprawidłowo działająca sonda lambda. Tylko doświadczony mechanik w takim wypadku może znaleźć właściwą przyczynę usterki.

Za nieodpowiednią emisję spalin do atmosfery odpowiadają błędy w pracy silnika możliwe do wykrycia dużo szybciej dzięki zastosowaniu komputera diagnostycznego. Przyczyną mogą być wypadające zapłony, nieszczelny układ paliwowy, a także nieodpowiednio pracujące układy elektroniczne, jak również czujniki sterujące pośrednio pracą silnika samochodowego. Komputer diagnostyczny jest także w stanie wskazać w przypadku nieuczciwych technik sprzedaży podpinanie kontrolek niedziałającego ABS pod lampkę ciśnienia oleju, cofanie stanu licznika, jak również montowanie emulatorów uszkodzonych układów.